| andrea_3951 a întrebat:

este cineva sofer pe TIR pe aici? imi poate spune cum si-a inceput cariera? acum am doar cat B dar vreau sa imi iau C si sa incep o cariera de sofer pe TIR. voi dupa ce ati obtinut B unde v-ati angajat? au auzit ca e bine sa lucrez pe duba sau curiere ceva pana sa obtin C-ul. voi ati facut la fel? e grgeu sa te angajezi ca incepator?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am un prieten care a ajuns recent sofer de tir.
Avea B-ul de ceva timp, 23 de ani, si s-a inscris la scoala C si CE. A obtinut categoriile astea, apoi s-a inscris la cursuri pentru atestatele de transport marfa. Pentru cel putin unul din atestate, am inteles ca a dat din nou un examen practic (traseu). Dupa ce a obtinut si atestatele, si-a depus formalitatile pentru a obtine cardul tahograf.
S-a angajat apoi, in scurt timp, la o firma Belgiana asociata cu o firma din Romania, unde l-au luat fara experienta, i-au dat pe mana camioane noi, si face transporturi internationale, in interiorul UE.
Are salariul in jur de 1500e/luna.
Ca sa te angajezi ca sofer profesionist, angajatorii cer si cazier rutier, unde apar toate abaterile pe care le-ai avut, de exemplu incalcari ale vitezei cu masina mica, sau mai grav, accidente.
De soferi cu accidente din vina lor, am inteles ca se feresc cam toate companiile.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am lucrat la Hartl Trans 3 luni jumate apoi 6 luni am fost sofer pe autobuz in Brasov, dupa aia am venit in UK ca sofer pe tir (transport containere). Greu nu e dar nu recomand sa te duci cu un ciudat pe camion, ar trebui sa mergi cu alta tipa de calibrul tau. Eu aveam experienta in Spania 4 ani pe masina si autoutilitara inainte sa intru pe trailer

| mgtow a răspuns:

Arabesque angajeaza pe autotren fara experienta poti merge la ei un an, dar trebuie sa ai masina mica sa te poti deplasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel mai bine e ca intre timp sa nu stai acasa (ca oricum iti trebuie 21 de ani pentru C+E, nu doar C), poti lucra pe duba, microbuz, bascula, etc... Pana cand iei permisul. Atunci va veni partea mai grea, va trebui mai intai sa gasesti niste firme mai mici pentru ca alea mari vor experienta. In primii ani o sa-ti fie putin greu, dar odata ce ai ajuns la o firma mai mare e greu sa ramai fara servici. Bafta!

| MădălinaPosto a răspuns:

Tatal meu este sofer de TIR de vreo 20 de ani. El la inceput a fost mecanic auto deoarece aceasta era specialitatea lui. Dupa care a aplicat la o firma de transport pe baza de recomandare. Iti va fi de folos sa ai putina experienta in transport, chiar si pe masini mai mici pana obtii C-ul. Poti incerca la firme de distributie in pima faza, dupa ce iei C-ul sunt unele firme de distributie care au si TIR nu doar dube si poate ai sanse sa avansezi acolo. In general este mai dificil sa te angajezi pe transporturi in afara pe TIR fara sa fi lucrat pe un TIR. Plus ca sunt o mare parte care cer ca permisul sa aiba cel putin vechime un an pe categoria pe care aplici. Mult succes happy