| Rob3rt34 a întrebat:

Salut, este normal ca mașina dimineața să pornească la 800 de ture și după o staționare mai mare și când începe căldura să pornească la 1200 de ture de ce face chestia asta? Nu ar trebui să pornească mai turat când e rece afară? Și nu invers?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Da frate. Pornește radiatorul și compresorul și are nevoie de mai multa turatie

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La timpul asta nu e rece afara, apoi depinde daca masina are ceva sistem de asta la care turatiile is mai mari la pornirea motorul cand este rece.
Daca cand este cald afara dupa pornire turatiile is mai amri, verifica daca ai aerul conditionat pornit. Daca nu ai aerul conditionat pornit, atunci nu este normal ca dupa pornire si la relanti sa aiba 1200 rpm.

Cind este rece afara, mamsinile care au sistem de asta de incalzire a catalizatorului asa se tureaza, doar pentru 1 minut, ceva genul asta, pana cand catalizatorul se incalzeste.Catalizatorul daca aerul este rece nu isi face treaba, asa ca masinile au un sistem care nu stiu ce gaze invirte pana catalizatorul se incalzeste.

Toata chestia dureaza 1 min sau vreo 90 de secunde, dupa care turatia revine la normal la 8 sute sau depinde de masina.

Cind este cald afara, pune AC off, adica cand pornesti, AC sa nu fie ON, apoi rpm trebuie s-a fie normal.In caz ca este cum spui tum e c eva pe undeva problema.

| KovacsB a răspuns:

Nu este normal.

| SuNaM a răspuns:

Ți-am mai explicat omule odată că e din cauza la radiator.

| Rob3rt34 explică (pentru SuNaM):

Și este ceva normal?

| SuNaM a răspuns (pentru Rob3rt34):

Da frate. Pornește radiatorul și compresorul și are nevoie de mai multa turatie