| Ciompârla a întrebat:

In fata parcarii mele sta o Dacia nepornita de 14 ani. Eu sunt proaspat sofer si parcarea cu spatele foarte aproape de ea (vecinul de la parter are curte cu poarta, si daca as parca mai lejer ar insemna sa ii blochez poarta) mi se pare un chin. Deja am facut o dauna si nu mai vreau alta. Mentionez ca nu stiu cine detine masina aceea sau macar daca traieste sau nu. Vreau sa stiu daca este vreo cale prin care pot scapa de ruginitura din fata parcarii si sa imi restitui eu acel loc de parcare. Stima.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ok, banuiesc ca faci parte dintr-un oras cat de cat aglomerat.
Daca sesizezi o masina care e in acelasi loc timp de 12 luni, sesizezi primaria, ei vor verifica si daca se adevereste ca ai dreptate vor pune o instintare in parpriz sa mute masina intr-un termen de 30 de zilel, daca masina nu este mutata vor veni ei si o vor ridica, astfel eliberand locul.
Ai nevoie de declaratia a 2 persoane ca masina este abandonata in acel loc de peste 1 an.

"Legea nr.421/2002 prevede o procedura foarte clara in cazul acestor masini despre care exista indicii ca ar fi abandonate (au o stare improprie circulatiei pe drumurile publice). Procedura presupune:

• o somatie pe care agentii Primariei o lasa pe caroseria autovehicului, pentru ca acesta sa fie mutat intr-un spatiu privat sau sa fie dat la fiare vechi
• demersuri facute la Serviciul Rutier pentru identificarea proprietarului
• ridicarea autovehiculului si depozitarea lui intr-un spatiu apartinand Primariei.

Dupa 30 de zile, daca proprietarul nu isi revendica masina, aceasta intra in posesia Primariei si poate fi valorificata la un centru Remat.

Problema e ca in lege mai apare un amanunt: o masina se considera abandonata daca sta de cel putin 1 an pe locul respectiv. Asadar, inainte de a incepe formalitatile de ridicare, inainte chiar de a pune acea prima somatie pe parbriz, Primaria si Politia trebuie sa aiba un document care sa ateste ca vehiculul respectiv nu a fost mutat din loc de cel putin 1 an. Iar asta inseamna declaratii de la cel putin doi martori.

Oamenii nu prea se inghesuie insa sa dea aceste declaratii. Desi sunt foarte prompti in a face sesizari si a semnala autoritatilor unde exista masini abandonate, cand vine vorba sa isi puna semnatura pe un proces-verbal care sa permita rezolvarea problemei nu mai sunt atat de entuziasti. Ca urmare, formalitatile pentru ridicarea unei masini abandonate pot dura peste 6 luni, timp in care rabla ocupa bine-mersi un loc de parcare. Repetam, daca masina sta de mai putin de 1 an pe locul respectiv sau daca sta de peste 1 an, dar proprietarul o mai spala din cand in cand, autoritatile nu pot face nimic."

| Ciompârla explică (pentru OldSoul):

Singurul lucru ce spala acea masina e ploaia. De atata timp deja are un mini acvariu in faruri. Multumesc mult de ajutor.

| Andutu21 a răspuns:

Ba ai ce sa faci, insa depinde de primarie, acolo trebuie sa te interesezi cum poti sa faci o plangere pentru masina abandonata.Practic este si interesul lor sa debaraseze locul de o masina care ocupa un loc de parcare pe care iei nu isi incaseaza bani. Daca vrei tu locul acela de parcare poti sa te interesezi tot la primarie daca cel cu rabla plateste daca nu poti face cerere daca primesti aprobare atunci daca propietarul nu elibereaza locul platit de tine primaria este obligata sa faca demersuri in acest sens.Amenda sau si ridicare auto.