| bzg55 a întrebat:

Salut,In urma cu o saptamana mi-am cumparat un scuter aprilia leonardo 250
Scuterul nu da scanteie,am dat magnetoul jos si este bun,am schimbat cdi-ul si bobina de inductie,la fel, are apucaturi cand da scanteie
Cand porneste si incerc sa o dau dupa cric ca plec se opreste brusc si nu mai da scantei deloc
Si trebuie sa astept ceva timp sa isi revina

4 răspunsuri:
| al3ks a răspuns:

Fisa bujia le-ai schimbat? ai destul curent in baterie?
bujiile sunt parlituri sau ceva de la ngk?

| bzg55 explică (pentru al3ks):

II buna fisa, pun fisa pe cadru si nu da scanteie, nu are trebuie bujia, am si baterie

| bzg55 explică (pentru al3ks):

Ii buna fisa, nu da curent ca pun fisa pe cadru

| motobiz a răspuns:

Releul de aprindere l ai controlat, dar mai mult ca sigur are un scurt pe undeva la instalatia electrica