| DOCDOC a întrebat:

Intentionez sa cumpar o masina inscrisa pe ro in 2002, problema este ca nu vreau sa platesc timbru de mediu deoarece nu merita, dau mai mult decat pe masina. Care e faza cu " se poate circula in continuare pe aceleasi numere "? Fac contract de v-c, proprietarul imi ofera fiscalul + actele masinii( carte,talon, asig, rovinieta) cu fiscalul ma duc la primarie pentru a o trece la impozit, mai trebuie sa fac cv? pot circula?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cazul zis de tine nu mai ai nevoie de nimic in principiu, asta doar daca ii convine vanzatorului pentru ca toate amenzile vor veni tot pe numele lui, la ITP ai nevoie tot de el samd.

plus nu trebuie sa scrie pe certificat ca masina a fost instrainata, caz in care esti obligat sa o treci pe numele tau in 30 zile

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci contract V-C, pe care il pui deoparte, nu il declari. E doar o masura de precautie, de ceva sa poti dovedi ca ai platit pentru masina.
Apoi mergeti impreuna la un notar, si faceti contract de comodat, care iti da aceleasi drepturi fata de masina, ca si proprietarul, pe o perioada determinata (zeci de ani, de obicei).
Cu impozitul insa nu stiu cum e, unii zic ca imputernicitul o poate trece pe impozitul lui, altii spun ca nu se poate... Eu nu stiu, am doua masini pe numele altora, si am lasat impozitul pe numele lor, ca suntem apropiati si sunt sigur ca nu imi dau teapa.

| DOCDOC explică:

Bun, fac contract de v-c pe care nu il declar, contract de comodat( din cate stiu si in caz de accident am aceleasi drepturi ca prop), imi da certificat fiscal, cand o trec la impozit, toate amenzile nu ar trebui sa vina la mine? Si dupa ce o cumpar, prop nu poate sa o radieze cand vrea el? Si la itp am nevoie de el?