| adryan_4792 a întrebat:

Intentionez sa cumpar un Ford Focus MK3 diesel.Ce parere aveti de motoarele 1.6 TDCI sau 1.5 TDCI? Care e diferenta intre ele si care e mai fiabil? Am auzit ca cele 1.6 TDCI au probleme.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cam orice motorinar are probleme sau masina cumparata dintr-o tara saraca. Daca e de la o cunostinta fiabila te risti mai linistit sa prinzi pagube in timp

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cica probleme grave la 1.6 au fost rezolvate la generatia 3 de focus. De cel 1.5 Tdci nu stiu multe, e motor relativ nou. Personal daca ar fi sa iau masina cu motor diesel as lua ori 2.0 TDI de la VW, 1.5 DCI de la renault sau 1.6 CRDI de la Hyundai/Kia. Cred ca cel mai ok e cel 1.5 DCI de la Renault fiindca a fost montat pe orice de la Logan la Mercedes A class si se gasesc piese in Romania si mecanici ce stiu sa lucre pe asemenea motoare. Cred ca un Renault Megane 3 2015 110cp e un best buy.