| George12356456 a întrebat:

Salut!
Ce părere aveți de motorul de 1.8 tdci 115cp? Mașina este Ford focus din 2009.

30 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E foarte laudat.
Blocul motor e foarte reusit, injectia este imbunatatita.
Sa nu ii pui ulei Formula Ford, si te va tine mult si bine.
Daca gasesti 2.0 TDCI 136cp, e foarte ok si ala.

Fordul e problematic la aia care nu stiu ce e aia masina.

| George12356456 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut! Ai idee care au și care nu au DPF? Mă refer strict la modelele de focus 2 cu motor de 1. 8tdci. Mersi!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru George12356456):

Salut, nu stiu pe 1.8 care au si care nu.
Stiu ca 1.6 TDCI 90cp nu are dpf, si merge foarte ok. Eu ti-l recomand pe ala.

| George12356456 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am înțeles. Ideea e că am găsit una 1.8 diesel, nu știu prea multe detalii încă, dar o sa merg joi sa o vad. De asta întrebam de 1.8. Mersi de ajutor!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai auzit de la un prieten care a auzit de la un mos, care are o nevasta panarama si ii place BMW.
Deci nu stii nimic despre Ford, dar hai sa facem conversatie.
Mai bine schimbi categoria, contabilule.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu cred, stiu. Am avut, au clientii, prietenii... Nu mananc ciuperci.
S-a format o comunitate de idioti care abia au luat permisul sau nici nu stiu sa conduca, dar "recomanda" masini in stanga si in dreapta. Opriti-va, ca nu stiti pe ce planeta sunteti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu nu stii nimic. Aveai 18 ani pe cand plecam eu de la al 2-lea service.
Nu te compara cu mine. Ti-am atras atentia ca doar presupui, nu stii.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ala n-a fost atras de atentie, a fost efectiv atac la persoana dupa ce si cum ai scris acolo. Tonu face muzica

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te-ai simtit, mai exact.
'seara buna!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Opriti-va" tu m-ai bagat acolo fara sa ma cunosti

| Freya1 a răspuns:

Eu ce am doua forduri in curte big grin laughing.
Acuma pe chestia asta te contrazic un pic.Adica prin județul meu e cam plin de ele.
Nu spun ca sunt masini super bune, ca au si ele defecțiunilor lor si intr-adevar, când cumperi o astfel de masina trebuie sa stii sa o alegi si sa ai un pic de habar, dar daca pui mana pe una cum trebuie te tine destul de mult cu minimul de investitie.
În special motoarele tddi sunt bune, cele tdci sunt destul de defectuoase dar si aici depinde de cat de noi sunt.
Sunt multe criterii la mijloc, dar cred ca te-a enervat rau dorinel laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Freya1):

Eu pe strazi n-am vazut atatea forduri. Atenta trebuie sa fii la orice masina, nu doar la astea si la oricare se aplica chestia aia cu " una cum trebuie" pentru ca am o astfel de masina.

| Freya1 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Eu am vazut, parca e epidemie de ele dar probabil depinde si de zona.
Păi indiferent ce masina iti iei trebuie sa fi atent si sa te documentezi, dar TPU chiar nu e pentru asa ceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Freya1):

Ești din Ardeal? big grin

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu era greu sa iti dai seama laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Freya1):

BN era plina de Focus 1
Era/este si un tip celebru acolo, cu parc de dezmembrari doar cu Ford.
Acolo cam toti oamenii au avut macar 2-3 Forduri la casa, si nu se plange nimeni. Apoi apare cate un Gregore din asta, care "stie" multe laughing

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu sunt un pic mai de către nord nu chiar în vest dar stiu.Sunt multe fonduri in jumătatea asta de tara si eu am doua.
Acum GregorMartin a vrut sa de-a un sfat de bine din ce a auzit si stie el, nu avem de ce sa eu luam in nume de rau ca nu e o tragedie.

Sunt oameni carora le plac si le consideră bune, sunt altii ce cred ca nu sunt ok si crede-mă că am auzit multi ce spun asta si ce chiar considera ca e o rusine sa ai ford (chiar ni sa spun si noua) dar acum depinde.Eu cred ca trebuie sa iti iei ce iti place, ce iti permiți sau ce consideri ca e ok.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Freya1):

Pai eu sunt satul de "informatiile" propagate de copiii astia. Am preferat mereu masinile date la o parte, adica Ford, Renault, Opel.
Marcile astea abia fac reviziile la mecanic, defectiuni au foarte rar. Service-urile sunt blocate de Volkswagen si Audi.

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Având în vedere că iubitul meu este mecanic si noi la rândul nostru am cumparat masini cu potențial.Adica in sensul de motor rezistent si alte chestii,nu am cumparat doar masini de frumusețe ci de bani mai putini (dar din care se putea face ceva)pe care noi le-am făcut mai prețioase.
Am avut mercedes (masina frumoasa si cu clasa dar greu de intretinut), audi (bunicică, frumoasa dar la care de se defectează ceva e problema nasola ca de acolo cad toate), Volkswagen (uzuală, rezistenta dar cam plicticoasa) si ford.Eh,fonduri-le sunt frumoase o parte din ele, le poti face sport, sunt de drum lung, nu te lasa in drum decat la o defecțiune majoră pe care ti-o arata din timp deci daca ai habar cat de cat nu ai cum sa rămâi cu ea pe undeva ca te prinzi ca ceva nu e bine, consum destul de redus (mai ales 1.8 tddi, mergi aproape gratis), iar daca prinzi un motor bun nu prea te uiti la ea decat cand faci schimburile sau schimbi piesele uzuale (cu astea ai un pic de bătaie de cap daca nu iti pui originale le schimbi cam des)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Freya1):

Am avut si eu 1.8 tddi, dar la consum nu statea chiar bine. In schimb tragea foarte tare, s-ar putea sa fi avut soft de putere.
Consuma undeva la 6.5 litri/100km, chiar si la drum lung.

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A nostru cam 4/5 litri la 100km.Nici 6.5 nu e un consum chiar asa mare dar nah.Alea pe benzina in schimb (1.6,1.8 ) te seacă.
Am una si parca imi face in ciuda acul. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Fugi de masinile Ford in general. Atat iti spun

Răspuns utilizator avertizat
| ForeverAlone97 a răspuns:

Ala e Xerxes cu alt cont. Ziceam de Nrx