| Robert99999999 a întrebat:

Ce parere aveti de ford focus 1, 8 tdci din 98, 90 de cai? Mă refer la fiabilitate, mașina nu are rugina și probleme tehnice.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E TDDI motorul, nu TDCI.
E foarte fiabil, are injectie clasica, pompa rotativa si injectoare 'solide'.
1.8 TDCI are puteri de la 100cp in sus, are pompa de inalta presiune, si injectoare cu rampa comuna, care sunt putin mai sensibile, dar consuma mai putin, trag mai bine si polueaza mai putin.
Ca masina, Focus 1 e foarte spatios, foarte stabil si confortabil (suspensie pe brate independente fata-spate).
Ca punct slab al modelului, se cam prinde rugina de ele, dar nu e ceva de speriat, se poate preveni fenomenul, daca faci tratament cu ceara pentru cavitati, in zonele expuse (pragurile si buzele aripilor).
Piesele sunt ceva mai scumpe decat la Opel si Volkswagen, dar ca masina e aproape premium, eu zic ca merita, mai ales ca au preturile foarte mici, aproape la jumatate, fata de un Golf 4 TDI, de exemplu, care nici nu e la fel de confortabil.