| thedrake94 a întrebat:

Salut la toti... daca cineva vrea sa-si schimbe culoarea masini (adica daca masina este rosie si el vrea sa fie albastra) doar o vopseste si gata, sau sunt niste taxe sau acte ce trebuie facute inainte...

Răspuns Câştigător
| ξddySON a răspuns:

Actele de care ai nevoie sunt:

O cerere prin care sa soliciti un nou certificat de inmatriculare (atasat la acest articol, poti consulta formularul tipizat folosit de Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule Bucuresti);
Cartea de identitate a vehiculului cu modificarile tehnice operate de Registrul Auto Roman;
Actul tau de identitate, in original si copie;
Cartea de identitate a vehiculului, in original si copie;
Dovada ca ai achitat taxa certificatului de inmatriculare – 37 lei, se poate achita la CEC;
Procura speciala autentificata de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o alta persoana decat titularul.
Important! In concordanta cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116, cele 10 culori de baza inscrise in cartea de identitate sunt: alb; galben; portocaliu; rosu; violet; albastru; verde; gri; maro si negru.

Am gasit pe un forum... funda?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

S-au schimbat mult lucrurile. Anunti la politie ca vrei sa schimbi culoarea, in termen de 30 de zile o vopsesti si te duci la rar iti dau o cere tip pe care o completezi si ceri sa iti fie schimbat talonul si sa iti treaca acolo noua culoare. Daca ai carte de service daca vrei sa ramana valabila treci vopsitul in cartea de service. Daca nu ai si faci la service de cartier reviziile sau tu singur nu mai ai nici o problema. Cei de la RAR te vor trimite dupa ce depui acea cerere pana sa iti dea noul talon sa platesti la CEC sau la sectia financiara depinde de la oras la oras o taxa care este de 45 de lei nu mai este de 37 de fapt nici nu stiu cand a fost de 37 dar e posibil sa fi fost eu stiu ca era de 30, apoi 45 intre nu stiu daca au mai marit pretul si te intorci la RAR sa iti dea noul talon!

P.S.
Trebuie sa fi personal sau la un notar public sa ii faci imputernicire cuiva legalizata bine inteles daca o faci la notar ca sa ii dai dreptul sa faca toate demersurile in locul tau!

| mgtow a răspuns:

La politie trebuie sa specifice ca vrea sa isi schimbe culoarea masinii, deoarece se poate intampla sa i-o fure si e bine ca datele sa fie clare cand o cauta.

| n1445 a răspuns:

Pai cand o vopsesti trebuie sa reinnoiesti actele si sa pui culoarea recenta a masini cea ce costa...nu stiu cat

| myxolaryy a răspuns:

Sall o vopsesti dar platesti o taxa nu o vopsesti tu de capul tau tio vopsesc niste firme sa stii depinde de localitate daca imi zici localitatea te pot ajuta cu niste firme si da dupa ce tiai vopsito acolo aia iti dau niste acte sper sa fiu de folos? funda?