| djdani2010 a întrebat:

Ma apropiam de semafor si dintr-o data s-a facut portocaliu, asa ca am accelerat trecand pe portocaliu. Problema e ca pe sensul de mers opus era o masina de politie stand la semafor, aveam ceva viteza ( cum am accelerat, intre 60-65). Cand i-am vazut am vazut ca politaiul de la volan vorbea la statie. E posibil sa imi vina amenda acasa? ( precizez ca nu m-a oprit nimeni dupa)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune sigur daca vei fi amendat sau nu, depinde daca te-au observat ori nu. Cred ca nu te-au observat, asa ca nu vei pati nimic.

| djdani2010 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns! Dar eu tot ma gandesc de ce vorbea la statie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru djdani2010):

Putea vorbi cu alta masina sau cu dispeceratul alte chestiuni, nu era obligatoriu sa vorbeasca de tine.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti vine nimic acasa, daca aveau ceva cu tine probabil te opreau atunci

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Ca sa iti vina ceva acasa trebuie sa te surprinda un radar. Chiar daca aveau radar pe masina nu cred ca te-au putut inregistra din cauza faptului ca erau in spatele unui microbuz. Daca ar fi sa presupunem ca ar fi vorbit cu o masina aflata in urma lui, adica in fata ta si sa te opreasca acea masina, ar fi trebuit sa te opreasca, ori tu nu ai fost oprit deloc. Si in plus, din cate stiu, se poate trece si pe galben daca chiar nu mai poti opri la semafor in conditii de siguranta.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Teoretic m-as bucura sa te amendeze. Aia ca tine ucid oamenii pe trecerea de pietoni.

| djdani2010 explică:

Apropo nu i-am vazut inainte sa accelerez din cauza ca masina de politie statea in spatele unui microbuz.

| AlexandrulS a răspuns:

Nu cred. doar la radarele fixe trimit amenda acasa cele mobile dau prin statie si te opresc sigur dar nu este regula! Iar cu culoarea galben... poti trece doar cand nu poti opri in conditii de siguranta, adica cand ai 50 si se face galben iar in spatele tau este un tir sau ceva de genul atunci poti trece.

| Ancutttttttttttttttttaaaaaaaa a răspuns:

Nu cred că îti vine amenda acasă