| nuconteazama a întrebat:

Buna TPU.
Am un scuter si am mers cu el sa iau apa care este la 500m si a fost un politati pe trotuar langa o masina de politie care mi-a facut semn sa ma opresc dar l-am vazut tarziu si nu m-am oprit poate sa-mi trimita amenda acasa?
Tin sa mentin k nu aveam casca, dar vreau sa intreb daca politaiul are voie sa ma opreasca daca e pe trotuar?

Răspuns Câştigător
| Trandafir_Yonutz_1994 a răspuns:

Nu conteaza unde e atat timp cat e imbracat si este in timpul serviciului, poate sa fie si in pom si tot te opreste! si nu crd ca a mai stat el sa iti scrie tie datele nr de pe scuter, probabil te-a vzt fara casca de aceea te oprise! bafta! funda? big grin

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avea voie si va ajunge la domiciliu amenda daca a vazut bine numarul de inmatriculare.

neluL
| neluL a răspuns:

Cum te opreste politistul in trafic?

Pentru a opri un autoturism, politistul va efectua semnalul de oprire regulamentar cu bratul, pe timp de zi, iar pe timp de noapte, cu bastonul reflectorizant sau a unui dispozitiv cu lumina de culoare rosie. In ambele cazuri, poate folosi fluierul.

Răspuns utilizator avertizat
| clorhidrat a răspuns:

Aveai numar la scuter? Daca nu vine la tine acasa nu patesti nimic. Iar la ultima intrebare, are voie sa te opreasca caci nu ai voie cu scuterul pe trotuar, si pentru ambele lucruri primesti amenda caci sunt considerate contraventii. Ai grija data viitoare, nu conteaza lungimea traseului parcurs.

| nuconteazama explică (pentru clorhidrat):

Nu am fost cu scuterul pe trotuar am fost pe sosea politistul a fost pe trotuar si de aia am intrebat ca eu stiam k trebuie sa fie in mijlocul soselei si sa ridice mana pentru a ma opri nu stiam ca are voie si de pe trotuar sa ma opreasca

| clorhidrat a răspuns (pentru nuconteazama):

Cat timp este de servici, adica in uniforma, are voie sa te opreasca unde vrea si de unde vrea.