| ExprimareLibera a întrebat:

Mi s-a rupt cureaua de la distributie. Mi s-au stricat supapele din cauza pistoanelor, si, desigur, axul cu came (cireașa de pe tort, nu?). Mai are rost să mă complic cu reparațiile?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca motorul era ok merita sa-l repari.
Cateva supape o garnitura de chiuloasa eventual si un ax cu came costa oricum mai putin decat sa inlocuiesti tot motorul cu unul sh.
Kitul de distributie oricum era pe lista.
Se repara relativ usor.

| ExprimareLibera explică (pentru TrăieşteClipa):

Merci, o să văd cat ma ajung costurile.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Demontezi chiuloasa, cumperi ax si supape + ghiduri noi, si le dai pe toate unui atelier specializat in rectificari. Platesti si o planare.
Merita investitia, ca nu e chiar o avere... Sunt cateva sute de lei, cu tot cu manopera demontarii/montarii, kitul nou de distributie, garnitura noua.

| ExprimareLibera explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțam, o să mă ocup zilele astea.