| NorNegru a întrebat:

Nu-mi vine să cred ca am picat azi sala pentru a doua oară, cu toate că, zilnic, timp de 4 luni, am făcut chestionare și încă fac și pe care le trec cu brio. Menționez ca fac chestionare pe telefon în aplicația oficială DRPCIV România. E posibil să difere întrebările față de aplicația DRPCIV de pe calculator?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intrebarile de pe site-ul DRPCIV sunt identice cu cele de la examen.
Acum sunt o mie si ceva de intrebari, pe vremea cand eu am dat de permis, era o carte cu vreo 650, tot asa, identice cu cele de la examen.
Am facut toata cartea de foarte multe ori si inainte de a ma inscrie am mai repetat-o de 3 ori, cu 2-3 intrebari gresite din cele 650, ba chiar si alea din neatentie. Bineinteles ca am luat cu 26, dar in spate a fost multa munca.
Acum am cunostinte care au facut 10-20 de chestionare pe site, apoi s-au plans ca e mult mai greu decat inainte, ca din chestionarele facute mai mult de jumatate le-au promovat, chiar daca la limita. Daca vrei sa fii sigur, nu e suficient atat, trebuie sa inveti bine de tot legislatia si sa exersezi pe zeci sau chiar sute de chestionare. Altfel mergi la noroc.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu inveti legislatia rutiera, vei pica tot mai mulet examene, pentru ca, fara sa intelegi regulile de cirulatie, nu ai cum sa rezolvi chestionarele.
Ma si mir cum te te-au lasta sa intrii in examen, daca tu nu ai pus mana sa tocesti chestionarele alea.
Sunt vreo 2000 de intrebari si raspunsuri si ma indoiesc ca le-ai facut pe toate.
Sfatul meu este sa tcesti cartea de legislatie rutiera, sa o memorrezi ca sa potis a o pui in practica la sofat, si bineinteles la examenul de sala, unde ai intrebari din cartea aia.
Mergi la cursuri daca nu esti capabil sa le intelegi, ti se va explica acolo!

| NorNegru explică (pentru Violleta2022):

Îmi cer scuze, dar simt nevoia să intervin. Nu cred ca ați citit cu atenție ceea ce tocmai am scris mai sus, anume că,, zilnic, timp de 4 luni, am făcut chestionare și încă fac", consider că le tocesc suficient.
Referitor la legislație, aveți dreptate, nu am citit-o. Mulțumesc de sfaturi și de înțelegere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NorNegru):

Cum poti sa faci chestionare fara sa fii citit legislatia?
Eu nu inteleg, daca tu nu ai citit o carte, cum poti raspudne la ceva ce nu stii, pentru ca nu ai citit?
Nu ti se pare logic sa pici examenul d e soferie, pentru ca nu ai invatat?

Sfatul meu, care sofez de peste 25 de ani, este sa pui mana sa citesti legislatia de la cap la coada si fiecare intrebarea si raspuns corect, sa incerci sa le intelegi logic.
Eu asa am procedat si am luat examenul din prima. Fara nici o problema.

Hai, fa ce trebuie si....succes la examen!

| francut a răspuns:

Nu difera. Dar tu le inveti pe de rost, nu logic. Acolo gresesti. Intrebarile cu siguranta au alta ordine.
Invata-le logic, vezi de ce e acel raspuns si nu altul. Asa vei reusi sa rezolvi bine, chiar totul.

| rapp2020 a răspuns:

Mai bine le faci direct de pe pc. Is mult mai aproape de realitate. Eu cu asta l-am luat. http://www.drpciv.ro/info-portal/changeLanguage.do?lang=ro iti faci cont si dai la chestionare.