| AlexandruAdy a întrebat:

Salut.
O intrebare :
De ce in cazul unor infracțiuni se reține permisul în vederea anulării si se da o dovadă inlocuitoare fără drept de circulație?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se procedeaza astfel fiindca asa prevede Codul rutier. Dovada respectiva este valabila doar pentru deplasarea masinii de la locul constatarii infractiunii si pana la domiciliul soferului.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce ai vrea sa iti dea daca te prinde beat rupt la volan, sau tocmai ai omorat pe cineva?

| AlexandruAdy explică (pentru suntserios):

Nu spun din experienta
Vedeam des în legislație acea frază si din curiozitate am vrut să știu ce înseamnă mai detaliat