| OSC a întrebat:

Pedala de frana se apasa greu, la un Nissan Terrano2, am observat ca lichidul de frana este cu 1 cm sub minim. Poate sa fie asta cauza? Va rog astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Singurul motiv pentru care pedala de frână se apasă greu, este din cauza servofrânei, care probabil nu mai funcționaz normal, sau chiar deloc.
Apasă frâna cu motorul oprit și apoi cu motorul pornit. Dacă se apasă la fel de greu cu motorul pornit, ca și cu el oprit, înseamnă că servofrâna nu mai funcționează. Și completează lichidul de frână, nu vrei să rămâi fără frâne...crede-mă.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Merci Orlando, o sa incerc!

| OSC explică (pentru 0rlando):

Si servofrana nu functioneaza din cauza lichidului scazut? sau e stricata si trebuie schimbata si aceasta?

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Nu are nimic de-a face cu lichidul de frână, ba din contră, dacă nu ai lichid de frână, sau ai aer pe instalație, pedala se apasă mai ușor, pentru că merge în gol.
Servofrâna poate avea o defecțiune care poate fi reparată (dar trebuie desfăcută și văzut ce), sau trebuie înlocuită.
Dar mai există și posibilitatea ca furtunul de vacuum, să fie fisurat, ceea ce ar fi bine, că nu costă mai nimic și este ușor de înlocuit.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Inseamna ca ar trebui sa gasesc scurgeri intr-unul dintre aceste locuri? si in bord imi arata ca am nivelul de lichid scazut, dar scurgeri nu am gasit...atunci o sa merg la un service. As incerca sa completez lichidul de frana sa vad daca isi revine, dar ma gandesc ca poate mai rau o sa stric ceva. Tu ce zici? Scuze pentru atata deranj big grin Sau ai avut si tu aceasta problema?

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Dacă îți lipsește lichid, sigur ai scurgeri pe undeva și cel mai sigur este să o duci în service, dar până atunci, completează lichidul pierdut, ca să nu rămâi fără pe drum.
Eu am avut scurgeri pe la garniturile de la cilindrii receptori pe spate, picura câte puțin, s-a prelins lichidul pe saboți și nu mai frâna deloc, că alunecau, apoi s-a spart garnitura și a țâșnit pur și simplu lichidul și am rămas complet fără frâne.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Ok mersi mi-ai fost de mare ajutor! happy

9 răspunsuri:
| OSC explică:

Daca ar putea cineva care a mai avut aceasta problema, sa-mi raspunda...dau funda!

| angyliviu a răspuns:

Da sigur pune lichid un 1cm peste nivelul mediu si vezi daca se mai apasa greu. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| OSC explică (pentru angyliviu):

Nu stiu am auzit ca se poate sa intre si aer in instalatie si nu as risca sa pun lichid pana nu stiu sigur...dar ai avut si tu problema asta?