| consilierultau001 a întrebat:

Salut prieteni! Am si eu o skoda fabia 1.9 sdi (diesel), din 2002 si vreau sa va intreb daca modelele astea au ABS? cand am cumparat-o (la mana a III a) nu am intrebat dar am avut impresia ca nu are abs. pe nisip sau ploaie rotile se franau brusc. azi am verificat sigurantele si cand am pus contactul brusc s-a aprins pentru 2 secunde si beculetul ABS. ce inseamna asta : are ABS si nu merge sau ce alt ceva ar putea avea?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are abs inseamna automatic blocking sistem, la frana brusca blocheaza treptat nu continu dar daca o tine intruna nu iti merge si trebuie reparat, e masina veche oricum nu poti avea pretentii la ea

| consilierultau001 explică (pentru mgtow):

Ar trebui sa ma uit la roti daca are acel fir la fuzeta?

| mgtow a răspuns (pentru consilierultau001):

Nu neaparat, cauta un mecanic serios care stie ce trebuie facut

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Skodele in general sunt mai chele ca Loganul.
Am avut Octavia pe benzina, din '98, si nu avea ABS. Are un prieten Octavia din 2004, TDI cu AC, si tot nu are ABS.
A mea insa nu avea nici becul ABS, daca imi aduc aminte bine.
La majoritatea masinilor, ABS se aprinde atunci cand pui contactul, apoi se stinge.
Ca sa afli daca ai sau nu ABS, cauta o portiune cu mult nisip pe carosabil, si franeaza puternic. Daca exista ABS, o sa vibreze pedala de frana foarte 'sesizabil', si vei simti rotile cum franeaza intermitent, ba stanga, ba dreapta. Daca astepti iarna, pe gheata, vei vedea daca se duce ca o saniuta, sau caraie pedala si se opreste drept.
Sau, daca stii ceva mecanica, sub capota poti descoperi daca are unitate ABS, sau nu. Mergi de la pompa de frana pe conducte, si vezi daca se duc direct pe sub masina, sau intai intra intr-un cub de metal, de unde ies alte conducte, care merg sub masina (spre roti).

| consilierultau001 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am facut testul cu nisip si nu vibreaza pedala. se blocheaza rotile instant. dar mentionez. am vazut ieri bec galben cu ABS

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru consilierultau001):

Daca nu se aprinde si cand pui contactul, atunci mi-e destul de clar, nu ai ABS.
Cauta sub capota, vezi pe unde merg conductele de frana. Daca se duc direct spre roti, nu ai ABS. Daca merg in chestia din poza, ai ABS.
Asta e 'controller-ul' ABS-ului, mai exact: http://rent-a-car.cmblog.ca/wp-content/uploads/2013/01/ABS_Skoda_Fabia.jpg
http://www.pieseauto.ro/......-0-0-0.jpg