| M4RK a întrebat:

Se pricepe cineva la scutere cat de cat, am un scuter First Bike Express de 50 cmc si i-am schimbat segmenti si pistonul, a mers bine iar peste 2 zile am mers vreo 3 km cu el si s-a oprit brusc si nu mai vroia sa traga se ineca si murea motorul.L-am lasat sa se raceasca motorul iar dupa aia a pornit si acum trage dar nu ca inainte de abia prinde 45 inainte mergeam cu 60 fara probleme.Ce poate sa aiba daca segmenti si pistonul sunt noi si schimbate de 4 zile?

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

După ce ai schimbat pistonul și segmenții, presupun că nu i-ai facut rodajul cum trebuie. În perioada de rodaj nu trebuie forțat prea tare mototul.
Acum nu mai trage cum trebuie pentru că ai cam gripat motorul și acum scapă compresia pe lângă segmenți. În cel mai bun caz îi schimbi din nou segmenții și dacă îi faci rodajul în mod corect ar trebui să meargă normal motorul.
P.S: Compresia poate scăpa și pe la chiulasă, dacă nu i-ai schimbat garnitura de chiulasă la schimbul setului motor sau dacă ai strâns șuruburile insuficient.