| sk0rsk0rr a întrebat:

Salut stie careva unde se afla socul la un piaggio free? ca as vrea sa il schimb si nu stiu unde se afla prin ce zona a scuterului.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e vorba de socul carburatorului atunci este montat pe carburator. E partea superioara, piesa neagra pe care o vezi in poza asta in partea de sus : http://www.piese.com.ro/......m-2667.jpg

| sk0rsk0rr explică (pentru anonim_4396):

Carburatorul meu nu are chestia aia neagra sus e la fel cum arata in imagine. dar fara partea aia neagra

| anonim_4396 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Si care soc vrei sa il schimbi, de unde?

| sk0rsk0rr explică (pentru anonim_4396):

Pai faza e cda mie imi porneste fff greu la rece. cand e cald motoru dupa mii de pedale. incepe sa porneasca. o fii socul de vina? o fii rupt sau nu stiu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Vezi ca faza asta se intampla de obicei de la furtunul de admisie in carburator. Verifica sa fie colierul bine strans sau verifica furtunul. Uita-te la toate colierele, pune surubelnita pe ele si verifica-le pe fiecare in parte sa fie bine stranse.

| sk0rsk0rr explică (pentru anonim_4396):

O sa verific Acu scuteru meu numai porneste. de curand i-am schimbat setu mai exact sambata trecuta. mi-a mers toata ziua. si s-a oprit dintr-o data si nu a mai vrut sa porneasca. mereu scot bujia o curat si cand o bag iar nici nu dau 3 pedale ca e fleasca dc oare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Asa cum ti-am spus, admisia creeaza de regula astfel de probleme sau socul acela de carburator

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Pe o laterala a carburatorului tau scrie : PHBL urmat de cateva cifre sau, PHVA urmat de cateva cifre, le scrii si tu aici si astfel putem rezolva problema carburatorului. Posibil sa ai montat si un carburator polini cu socul manual daca spui ca nu ai soc automt. La socul manual trebuie sa existe un al doi-lea cablu care ajunge la carburator, exista la scuterul tau al doi-lea cablu sau nu, sau ajunge doar cablul de acceleratie? Ia incearca si schimba-i muzicuta, ce se afla sub racordul dintre carter si carburator, sunt patru suruburi cu cap de 8 ce fixeaza racordul impreuna cu supapa admisie-evacuare (muzicuta).

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Senvole ti-a atasat si el o poza cu carburatorul, pe laterala ai doua suruburi de reglaj, unu regleaza amestecul (aer+benzina) si unul relantiul, cel de pe mijlocul carburatorului. Pe primul care se vede un pic inclinat, il strangi de tot, apoi il slabesti 1, 5 ture, iar cel de relanti il strangi sau il desfaci in functie de turatia pe care o vrei!

| Razvan_Sandu_1996 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Regleazai relantiu de la carburator

| Razvan_Sandu_1996 a răspuns:

Uita-te la carburator