| Adrianady06 a întrebat:

Salut TPU,a-s vrea sa-mi cumpar o masina,ma atras opel astra bertone,ce imi puteti spune despre aceasta masina consum,intretinere, cat m-ar costa sa o inscriu pe ro si alte detalii, am vazut 2 modele daca imi puteti spune care ar fi mai avantajos.
motor 2.2 147 HP benzina 150.000 rulaj
motor 1.8 125 HP benzina 140.000 rulaj
P.s am 19 anii,si ar fi prima mea masina,nu am experienta in domeniu auto, orice informatie este bine venita, va multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bertone e versiune sport. Nu prea e recomandata pentru prima masina.
Eu iti recomand o Astra (ce caroserie vrei tu, este si coupe), cu motor 1.2 (nu te speria, merge frumos), 1.4 sau 1.6. Sunt foarte usor de intretinut, consuma putin, sunt spatioase, se conduc usor.
Sa nu-ti iei Golf 4 orice ar fi, e la acelasi pret cu Astra G si e un tomberon.

| Miriapod007 a răspuns:

A avut un prieteu unul 2.2 benzina consuma enorm sad 16l/100km pe normal si 32l/100km pe sport daca te duce buzunarul poti sa o cumperi dar eu zic sa iti cumperi o masina cu motor ceva mai mic. la 19 ani nu iti trebuie o asemenea masina deoarece apar foarte multe tentatii