| AndyPeScurt a întrebat:

am 18 ani si diresc sa imi cumpar prima masina,, ce pare aveti dintre astea 2:
http://www.autovit.ro/ford-focus-C34921943.html
Sau
http://www.autovit.ro/opel-insignia-C35099473.html,

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Insignia aia e cu o clasa pentru focus, dar si pretul e dublu totusi. Tine de tine si de bugetul tau

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie mi se par cam nepotrivite masinile pentru un incepator, mai ales Insignia care e masina pentru familisti.
Deci, as recomanda Fordul, sau chiar ceva mai ieftin, avand in vedere faptul ca ai 18 ani, si poate in mai putin de un an o sa-ti doresti cu totul alt gen de masini.
Eu as recomanda ceva de genul, pentru un incepator: http://www.tocmai.ro/opel-astra-2002-20908820.html
Tii restul banilor deoparte, si dupa un an - doi o sa stii exact ce sa-ti iei, ca sa nu arunci cu banii aiurea.

| MariusF23 a răspuns:

Insignia e mai premium, asa ca si costurile de intretinere sunt premium, adica destul de mari. Sa nu mai zic de piese, vorbim totusi de o masina SH. La banii pe care i-ai da pe insignia aia din anunt ti-ai lua niste masini noi super faine. Cat despre Focus. Cel din anunt a avut accident, se vede clar pozitia haionului. Ai putea totusi sa cauti modelul nou, poate cu putin noroc gasesti facelift-ul, arata mult mai bine happy a, da. Nu-ti lua diesel decat daca e fabricat de mai putin de 2 ani. Adica 2013 ar fi ceva ok, restul au km multi.

| AndyPeScurt explică:

Eu am buget maxim de 15.000 euro.