| Leonard02 a întrebat:

Salut TPU, am o mașină Toyota Avensis 2004, am o problema cu ea și nu-i dau de cap, acum ceva vreme se oprea motorul in mers am rezolvat dar acum da rateuri și de cele mai multe ori la deal, când motorul e încălzit și îl opresc iar după o pornesc din nou nu pornește din prima cheie care ar fi problema? La tester nu îmi dă nm că ar fi stricatt

4 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Unele dintre cele mai comune cauze ar putea include:

1. Filtru de aer obstrucat: Daca filtrul de aer este obstruat, motorul poate avea dificultati in a primi suficient aer curat, ceea ce poate duce la rateuri.

2. Distributia neregulata: Daca distributia nu functioneaza corect, cilindrii nu vor primi suficient combustibil si pot aparea rateuri.

3. Senzor de pozitie a arborelui cotit: Acest senzor poate fi stricat sau poate functiona defectuos, ceea ce poate duce la probleme cu distributia si, prin urmare, la rateuri.

4. Bujii sau cabluri de aprindere uzate: Bujii sau cabluri de aprindere uzate pot cauza rateuri si probleme la pornire.

5. Pierderi de compresie: Daca exista pierderi de compresie in unul sau mai multi cilindri, motorul poate da rateuri si poate avea probleme la pornire.

Este recomandat sa mergi la un mecanic auto pentru a verifica masina si a determina cauza exacta a problemelor tale.

| Leonard02 explică (pentru helpforyou):

Le-am schimbat pe toate înafara de bujii sunt bune. Poate fi de la senzor pentru că am pus sh?

| helpforyou a răspuns (pentru Leonard02):

Posibil.

| Leonard02 explică (pentru helpforyou):

Senzor de asta am cumpărat: [

https://postimg.cc/phc97rhx