| GabrielClaudiu1993 a întrebat:

Salut TPU,am o problema cu un piaggio si, i-am pus un carburator de 12.12 si nu i-mi sta la relanti,are jigler de 50, asta sa fie problema? carburatorul a fost curatat,bujia,el porneste merg cu el dar daca reduc acceleratia se opreste,astept raspuns, Multumesc

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu motorul pornit, si incalzit, iti faci loc pana la carburator, unde gasesti surubelul magic rotesti in sensul acelor de ceasornic, si ai sa vezi, ca o sa creasca turatia motorului practic, il mai accelerezi putin, surubelul ala ridicandu-ti pistonasu. Nu il invarti in draci, si ai grija sa fie motorul pe cric, pentru ca roata cand cresti turatia sa nu se invarta ca disperata, adica, sa plece singur de accelerat ce e. Sau combustibilul poate fi de vina, cineva a bagat de la petrom si i se oprea motorul, se inneca apoi cand a pus de la alta rafinarie mergea bine, vezi si filtrul de aer daca e murdar.

| GabrielClaudiu1993 explică (pentru mgtow):

Am incercat si cu surubul de reglaj, filtru este curat, i-am scos din sitele de la filtru si tot degeaba am incercat toate variantele si nu merge, sa-i pun un jigler mai mic?

| mgtow a răspuns (pentru GabrielClaudiu1993):

Da, iar daca nu merge mergi la atelier cu ea.