| MrAlex98 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat, doresc sa imi achiziționez un automobil, faza e ca ma gandesc la un a4 b8 2008 2.0 fsi si la un a6 2007/2008 2.7/3.0 tdi, amândouă se rontunjesc cam la același pret, voi ce imi sugerati sa fac? Adica ...care credeti ca isi merita banii?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Personal nu as alege nici una si iti explic de ce. Motorul 2.0 TFSI de pe A4 are probleme grave cu consumul de ulei si lantul de distributie. E de evitat, serios. Cele 2.7/3.0 de pe A6 sunt ok ca fiabilitate doar ca o sa dai multi bani pe impozit + orice piesa e mai scumpa pe asa motor si pe asa masina. Personal as merge pe un A4 2.0 TDI de 170cp. Eu am ceva asemanator cu motorul de 2.0 TDI 143cp( CAGA). Inca nu am avut probleme de fiabilitate si nici nu am simtit nevoia de mai multi cai( am mers cu 170km/h cu 4 persoane + bagaj lejer). Bafta!

| LikeForMe123 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Tot CAGA, 310.000 km si nicio problema, 190km/h si mai ducea...

3 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Plusuri si minusuri evidente
A4 si A6 sunt un fel de seria 3 la BMW si seria 5, adica A4 e mai mica, A6 fiind putin mai mare aducand a semi limuzina
Un minus la A6 ( Care in opinia mea nu l consider un minus dar o sa ti l zic, desi poate l stiai ) e impozitul la motorul de 3.0, care sare cu muuuult peste cel de 2.0, + consumul, putin mai ridicat.

Altele pe langa acestea evidente nu prea stiu sa ti spun, nu le am cu Audi ul sa stiu daca motoarele sunt problematice

La aspect eu clar as alege A4 B8-ul, imi plac farurile si spatele, par mult mai noi decat cele de A6, care e din acelasi an

| MrAlex98 explică (pentru Alexuţ02):

Tot asta imi plac si mie la b8