| Krs123153 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Daca am indicatorul "Drum cu prioritate" insotit de panoul aditional "la dreapta" si vreau sa fac stanga, dau prioritate doar din dreapta sau si din fata? Dar daca am drum cu prioritate in fata si vreau sa fac stanga?

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp ca esti pe drum prioritar nu ai de ce sa dai prioritate celor din fata

| iulianolaru99 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, pentru ca aia automat intra pe drumul prioritar, iar tu iesi.

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

Sper totusi ca nu ai permis si doar iti dai cu parerea... sau permisul e luat pe spaga... mai arunca un ochi pe legislatia rutiera si pe logica

| iulianolaru99 a răspuns (pentru suntserios):

Odata ce intentionezi sa iesi de pe acest drum prioritar, automat nu mai ai prioritate.Dar pana la urma hai sa nu ne mai contrazicem ca derutam omul de tot laughing)

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

"Odata ce intentionezi sa iesi de pe acest drum prioritar, automat nu mai ai prioritate"

absolut nicio logica in ce spui tu,,, repet, sper ca nu ai permis si e doar o parere

| iulianolaru99 a răspuns (pentru suntserios):

Am A2-ul laughing Am luat sala cu 19 puncte.Si nu ai cum sa faci vreo magarie la sala... poate la traseu...

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

Daca tu sustii ca intr o intersectie precum asta
https://www.google.ro/maps/@47.16711,27.5737565,3a,75y,42.66h,82.55t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sdbj44llrheirHwd4PrDC5g! 2e0! 7i13312! 8i6656

daca vrei sa virezi stanga trebuie sa dai prioritate celor care vin din fata atunci te duci frumos si iti predai permisul ca nu stii deloc legislatie rutiera

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

Https://www.google.ro/maps/@47.16711,27.5737565,3a,75y,42.66h,82.55t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sdbj44llrheirHwd4PrDC5g! 2e0! 7i13312! 8i6656

link functional

| Dyzziyz a răspuns (pentru iulianolaru99):

Domnule "șofer" daca tu ai stop.iar pe drumul pe care vrei sa intri nu are.tu nu oprești ca intri pe ala fara stop?

| iulianolaru99 a răspuns (pentru suntserios):

Pai in cazul de fata normal ca nu trebuie sa le acorzi prioritate celor din fata, odata ce continui sa circuli pe drumul prioritar.

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

Tu nu cunosti nici semnele de curculatie. Daca faci stanga cum spanac sa mai ramai pe drumul prioritar? De ce sustia tampenia pe care ai ziso daca nu stii nimic despre regulile de circulatie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dyzziyz):

Normal

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, am dat din nou pe link-l pe care l-ai trimis si m-am uitat pe satelit.Da, eu am gresit ca nu am inteles intrebarea de la inceput a lui krs123153...Eu ma gandisem la alt caz...

| anonimg a răspuns:

Daca puneai un link cu o imagine ar fi fost si mai bine, am fi inteles mai usor, si ai fi primit raspunsuri mai concrete.

| untu a răspuns:

Mai citeste si invata din nou regulile de circulatie pana sa stii pe de rost!

| Sonic2070 a răspuns:

Cel care vireaza stanga pierde prioritate daca nu are indicatorul cu prioritate spre dreapta sau semafor cu lumina verde in functiune!

| iulianolaru99 a răspuns:

Acorzi prioritate tuturor vehiculelor(adica celor care circula si din dreaota si din fata ta si din stanga)

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

De ce ar acorda prioritate celor care nu sunt pe drumul cu prioritate asa cum e el?

| iulianolaru99 a răspuns (pentru suntserios):

Citeste bine intrebarea lui! El zice ca vrea sa iasa de pe drumul prioritar si sa intre pe un drum fara prioritate.

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

Exact... daca iese de pe drumul prioritar inseamna ca circula deja pe el si are prioritate in fata celor care sunt deja pe drumul neprioritar