| 17393654i936 a întrebat:

am si eu o problema am un bmw e36 318i si de ceva timp nu imi mai merg farurile si nici geamurile(electrice fata) sigurantele le.am verificat e ok. A mai patit cineva asta ajutati.ma va rog mult dau funda.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Slabe sanse sa fie problema de acolo atat timp cat nu e rupta complet.
Masa este intre baterie si caroserie, iar daca nu ai avea masa, nu ai mai putea nici sa pornesti, deci sigur nu de acolo e problema.
Oricum ideal ar fi sa rezolvi si aceasta problema cu cablul de la masa.

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Eu unul m-as uita intai la contact.
Deoarece ele sunt alimentate doar cand e contactul pus, posibil sa fie defect contactul si de asta sa nu-ti functioneze, asta in cazul in care s-au defectat ambele brusc de odata, daca s-au defectat pe rand trebuie sa o iei la analizat fiecare posibilitate.

| 17393654i936 explică (pentru OldSoul):

Contactul de la chee? pozitia la faruri imi merge, cand dau faza scurta imi palpaie iar pe lunga se aprind semnalizarile luminile pe spate functioneaza perfect, trapa la fel : te rog eu explica.mi mai detaliat.multumesc frumos!

| OldSoul a răspuns (pentru 17393654i936):

Ideea e simpla.
Daca contactul nu este pus, nu poti porni faza scurta/faza lunga, si tot odata nici geamurile electrice nu pot fi actionate, insa in acel timp celelalte, lumini, adic frana, si semnalizarile functioneaza separat/indiferent de contact, de asta functioneaza la tine dar celelalte nu.
Acum problema este fie o defectiune la contact, fie un releu defect.
Ideea e cu atat mai plauzibila daca ai pus/ai avut pus un consumator puternic pe remote-ul de la contact.

| 17393654i936 explică (pentru OldSoul):

Nu a fost pus nici un consumator, mergeam cu ea noaptea si deodata s.au oprit farurile, si de atunci nu au mai mers la fel si geamurile, am verificat sigurante, relee, Am mai citit despre acest fenomen si se poate sa fie masa dintre caroserie si motor poate fii asta?

| 17393654i936 explică (pentru OldSoul):

Au a fost pus nici un consumator, mergeam cu ea noapte si dintr, o data s, au oprit farurile la fel si geamurile acum m.am uitat pe la masina si am observat ca masa e putin rupta poate fii de acolo?

| OldSoul a răspuns (pentru 17393654i936):

Slabe sanse sa fie problema de acolo atat timp cat nu e rupta complet.
Masa este intre baterie si caroserie, iar daca nu ai avea masa, nu ai mai putea nici sa pornesti, deci sigur nu de acolo e problema.
Oricum ideal ar fi sa rezolvi si aceasta problema cu cablul de la masa.

| claaau a răspuns:

Am patit si eu ceva de genul la un vw passat, mi s-au deschis geamurile singure si nu le-am mai putut ridica, am urmarit tot vreo 2 ore si tot n-am reusit nimic, am dat fata de la usa jos si am verificat, scoteam mufa principala si un geam mi se inchidea, o introduceam la loc si geamul ramanea blocat, apoi m-am gandit sa umblu la manunchiul de cabluri care iasa din masina si intra in usa si cum am miscat si-a revenit. Am desfacut si m-am uitat mai detaliat si aveam o mufa oxidata, am curatat-o frumos si acum nu mai am treaba. Poti incerca si tu.