| AdyTa015 a întrebat:

Am si eu un scuter Malaguti f12. Cand dau sa urc o coasta motorul se tureaza dar roata ramane in loc( nu se invarte roata) dar eu i-am schimbat cureaua de transmisie, i-am schimbat ambreajul si tot nu urca panta, Ziceti-mi voi ce sa fac plz. Fundaaa!

7 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Nu te lua tu dupa ce spun amatorii. daca motorul se tureaza da roata nu se invarte inseamna ca nu e cureaua intinsa asa cum trebuie[e prea slaba]

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ady,salut! Scimba rolele in variator pune de 5, 00 grame (trebuie sa scrie pe ambalajul rolelor) si daca nici asa nu trage pune de 4, 00grame.Am inteles ca ai schimbat si ambreiajul (!) Merge foarte bine unul de la RMS sau daca nu unul de la Teknics, cureaua originala are urmatoarele dimensiuni :
788-17-28-8,5. Cod :MA 5901500. Bafta! Incepe cu rolele, apoi cu celelalte! Verifica din nou ambreiajul!

| Negative a răspuns:

Te dai jos de pe el si o iei la fuga pe langa el.Motorul degeaba se tureaza daca nu ajunge suficienta putere-n roata ca sa urce...

| Mariussss14 a răspuns:

Prea slab motorul. punete in spatele lui si inpingel big grin funda?

| AlexEuManu a răspuns:

Bai si daca e cureaua noua poate patineaza

| St3phy a răspuns:

Schimba-i bilele din cutia de transmisie...probabil ca sunt uzate ...ca sfat ar trebui puse unele de "fuga" si nu de "tras"

| AdyTa015 explică:

L-am dus la service si mi-a zis ca am avut toba infundata, ambreajul dus, pistonul si segmenti dusi. Mersi all pentru raspunsuri.