| Go3 a întrebat:

Am o problema cu un scuter malagutti f10...cand accelerez nu se invarte roata, parca ar blocao cineva/ar tine de ea, am desfacut capacul acela de la demarou...cureaua de transmisie se invarte fara nici o problema, ce al ceva ar putea avea? Multumesc!

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Probabil patineaza (foarte tare) ambreiajul.

| viotedy a răspuns:

Daca a stat o perioada nefolosit poate a prins rugina/praf pe tambur.scoate roata si curata cu smirghel fin.

| LDEGM2100 a răspuns:

Ambreiajul sau cureaua patineaza

| Go3 explică (pentru LDEGM2100):

Salutare, in legatura cu intrebarea mea legata de scuter (malagutti f10) problema cu roata ca nu se invarte... cum pot rezolva problema cu ambreiajul, daca asta ar fi adica daca pot sa fac eu asta fara a ma duce la un service autorizat. Multumesc anticipat!

| LDEGM2100 a răspuns (pentru Go3):

Eu nu stiu exact care e problema, adica ori cureaua ori ambreiajul
scoate capacul ala cu peda si vezi daca se invarte cureaua, daca da ar trebui sa fie buna.scoate ambreiajul curate-l un pic daca are rugina si pune-l la loc si vezi daca te ajuta asta cu ceva
cel mai bine ar fi sa te duci la un service sa vada cineva care se pricepe!