| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, am si eu un subwoofer la masina cu statie incorporata si cand dau frequency si sub gain la maxim, se aude foarte urat, un fel de vibratie, nu e clar bassul si nu ma descurc nici cu reglajele, oare de ce?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu basii, membrana difuzorului de basi face cursa mult mai mare decat membrana difuzoarelor de sunete medii.
Distorsiunile ("sunetul urat") se aud cand membrana se loveste sau se freraca de ceva (asta cand volumul /cursa de miscare este prea mare sau daca s-a defectat difuzorul) sau daca distorsioneaza amplificatorul.

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Adica trebuie un subwoofer mai mare pe statie sau?

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

1. Difuzorul trebuie sa fie cu putere de minim 5 ori cat puterea scoasa de amplificatorul lui (sau limitata puterea amplificatorului)
2. Difuzorul trebuie astfel monat incat membrana sa nu se loveasca de nimic (nici cand e dat la maxim).

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Imi trimiti mesaj in privat, te rog? sa vorbim mai multe

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca nu dai sub gain si frequency la maxim niciodata, pe nici o scula... Tu ai habar cum functioneaza un egalizator si ce e ala distors?

| IonutSxz explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, de asta am venit aiciwinking