Întrebare recomandată | aaaaa_8179 a întrebat:

am un atv de 125cc care nu prea trage, am schimbat bateria, bujia, i-am reglat carburatorul, benzina. M-am mai gandit ca poate nu trage deoarece este limitat la 50 km/h. Voi ce imi puteti recomanda?

Răspuns Câştigător
| stronzzo a răspuns:

Poate sa fie uzati secmenti, poate sa fie uzata cureaua (daca nu e pe lant), limitatorul stii unde se afla? .....in toba! desfa toba si uitate ca are ca un capat de fluer,daca nu schimbo,si depinde si de carburator daca e pe pompa injectoare,sau carburator normal,modelele noi sunt varza,nu te lasa sa modifici mai nimic. Dupa cum zici tu "uneori tot mai da sa se opreasca..." e nevoie sa il cureti desfal bucati si spalal cu benzina sau cu spirt,ai grija sa nu rupi ceva in el,sau vezi ca in burta (capacul ala negru) carburatorului are o pernuta acum depinde si de model,daca ai carburator diferit, lasa marca si modelul, eu sunt pasionat de ATV si scotere, modele pana in 125, te pot ajuta, o zi buna

10 răspunsuri:
| nikname a răspuns:

Odata ce ai zis ca e limitat la 50km/h, la ce te astepti? daca ti se pare ca se inneaca, atunci carburatorul e de vina.

| aaaaa_8179 explică (pentru nikname):

Da, mai face figuri, am reglat benzina la 2 ture si jumatate iar acum sta putin mai turat, dar uneori tot mai da sa se opreasca... si ce sa fac, sa schimb carburatorul?

| aaaaa_8179 explică (pentru stronzzo):

Salut! nu stiu dar poate ma poti ajuta, acesta este carburatorul atv-ului :
http://www.okazii.ro/......t-a1249920
Si aici o poza cu atv-ul:
http://www.anunturi-auto.ro/atv_quad-bmw_125cc-254018_1.jpg
Multumesc ca ma ajuti!

| stronzzo a răspuns (pentru aaaaa_8179):

Nici un link din 2 nu functioneaza la link-ul 1tonguerodusul nu mai exista la aceasta adresa..link 2:Forbidden

You don't have permission to access /atv_quad-bmw_125cc-254018_1.jpg on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

| stronzzo a răspuns (pentru stronzzo):

Un carburator te costa in jur la 200£ nu iti convine,se poate schimba componentele, in plus tr sa cunosti ce este consumat in el, eu zic ca e pernuta uzata si nu mai vaporizeaza bine benzina, iar daca ai bani sa iti cumperi unul nou te sfatuesc sa iti cumperi unul mai mare ca ala care il ai,, ex. daca ai de 17 cumpara unul de 21 consuma mai mult,da fuge mai tare,si daca vrei sa mearga corect cu carburatorul care il ai,cumpara si un cilindru cu piston complet(modifica,mai mare de cat pistonul, cilindrul care il ai, fai niste poze, sau cauta pe net si lasale aici, sa vad cu ce model te complici.

| aaaaa_8179 explică (pentru stronzzo):

Am de gand sa cumpar un carburator nou, am pe cineva care cunoaste un pic am sa-l intreb ce cilindru. Revin cu poze putin mai indata .....multumesc mult ca ma ajuti happy

| stronzzo a răspuns (pentru stronzzo):

Ok,baga id -ul meu(mumia3) sa iti explic, ca aici ajunge greu postarea msj-ului

| stronzzo a răspuns (pentru aaaaa_8179):

Poate sa fie uzati secmenti, poate sa fie uzata cureaua (daca nu e pe lant), limitatorul stii unde se afla? .....in toba! desfa toba si uitate ca are ca un capat de fluer,daca nu schimbo,si depinde si de carburator daca e pe pompa injectoare,sau carburator normal,modelele noi sunt varza,nu te lasa sa modifici mai nimic. Dupa cum zici tu "uneori tot mai da sa se opreasca..." e nevoie sa il cureti desfal bucati si spalal cu benzina sau cu spirt,ai grija sa nu rupi ceva in el,sau vezi ca in burta (capacul ala negru) carburatorului are o pernuta acum depinde si de model,daca ai carburator diferit, lasa marca si modelul, eu sunt pasionat de ATV si scotere, modele pana in 125, te pot ajuta, o zi buna

| goodofwar09 a răspuns:

Pai alea care le-ai schimbat tu nu conteaza chiar asa mult la forta de tractare..In primul rand conteaza viteza eu cu un Atv cu 100km/h urcam pante la 75 Grade.Mai conteaza si rotiile pentru ca daca sunt uzate nu prea urca.
Parerea mea este sa vinzi si sa-ti iei unul cu peste 75km/h.

| aaaaa_8179 explică:

Este limitat la 50 km/h daca as scoate limitatorul merge pana la aproximativ 80 km/h, are motor yamaha.