| DavidIron a întrebat:

Salut TPU, am un moped de 49cc Piaggio Ciao MIX. Și vreau sa îl înscriu pe primărie.
Problema mea e ca nu am nici un act pe el, l-am primit de la un prieten și nu știu ce sa fac sa îl înscriu.
Unde pot sa îi fac acte?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si, bineinteles, nici prietenul nu are actele lui. E de ciordeală. Nu-l poti inscrie dar nici nu poti circula cu el.

| DaniTDCI a răspuns:

Pentru a-l putea inregistra la primarie orasului din care faci parte ai nevoie de CIV-ul moedului respectiv o dovada cum ca tu esti proprietarul acelui vehicul (de exemplu un contract de vanzare-cumparare de la notar), fara aceste 2 acte nu poti inregistra mopedul

| catusca a răspuns:

Poți circula pe câmp cu el.
Citește noua lege!
Mopedele, Scuterele trebuie făcut RAR și ITP iar conducătorul trebuie sa aibă permis cu una din categoriile AM, B, A A1?

| DaniTDCI a răspuns (pentru catusca):

De unde ai scos asta?