| ZxZxZ a întrebat:

Am un scuter si vreau sa-l inscriu la primarie. Ce acte imi trebuie. Eu am doar Certificat de conformitate tehnica pentru Ciclomotor (MOPED) big grin. Merge sa-l inscriu doar cu certificatul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu certificatul nu poti sa-l inscrii, ar trebui sa ai si actul de cumparare (daca este cumparat din magazin) ori actele lui, daca l-ai cumparat de la un alt proprietar.
Daca nu ai aceste act il poti inscrie si in baza unei declaratii notariale autentice, in care sa spui ca l-ai cumparat legal, ca nu este furat si sa indici motivul pentru care nu poti prezenta actele. Numai bine!

| angel74dm a răspuns:

Îţi trebuie CIV-ul original, (dacă nu are CIV românesc atunci cel italian, sau nemţesc, de unde e scuterul) contract de vânzare-cumpărare, dacă e adus de afară, buletinul tău, copii de pe toate actele, şi vreo 50-60 de roni. Aşa e la Arad, cel puţin...