| slalomprintrecretini a întrebat:

am un Opel Vectra B din 1998 si cand vreau sa o pornesc nu o ia la cheie.

Trebuie sa o accelerez iar pana porneste motorul si isi mentine relantiul trepideaza si scoate fum (o data cu fumul iesi ori apa ori benzina).

Cand incepe sa tureze normal nu mai trepideaza si nici nu mai scoate fum. Merge foarte bine.

Funda.

2 răspunsuri:
| Assu53 a răspuns:

Carburantul prost! si vezi ca s-ar putea sa ai probleme la arderea carburantului, adica s-ar putea sa nu iti mearga vreo bujie ceva

| WPP a răspuns:

Sa inteleg ca e benzina... verifica bujiile si bobina/delcou/fise/rotor (instalatia de aprindere), in ultima faza verifica daca motorasul care regleaza ralantiul functioneaza in parametri (este un motoras conectat la clapeta de admisie si care e pe post de soc automat!).