| Bogdan2111s a întrebat:

ce masina imi recomandati dintre cele 2 : Mazda Rx8 sau Toyota Celica?
Ps: are cam 2 luni de cand am luat carnetu.
Ce parere aveti despre cele 2 masini merita bani?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Eu unul am inceput cu un volvo v40 din 97, din 98 merge pe gpl, 450 000 km facuti, porneste la -30* la sfert de cheie, 2.0i 136 cp, consum de 9% pe gaz cand merg normal, 11% cand merg mai tare, masina este ideala pentru un incepator! Multi vor spune ca opel corsa, ca vw polo ca nu stiu ce tigai de alea... vezi tu v40-ul ca fiind mare dar este foarte rezistent! Se strica foarte rar, de mers merge super! Daca esti interesat spune-mi ca-ti scriu un roman intreg despre masina laughing am ce-ti spune! Asa, sa te atrag putin, este mai confortabil decat un passat din 2006+, mi s-a parut mai confortabil decat E class-ul din 2000! Da, scaunele sunt mai confortabile pe v40 decat pe E class! De stat sta foarte bine pe strada, chiar daca bate vantu dintr-o parte, chiar daca mergi cu 200 km/h, nu te ia vantul! [nu-ti recomand sa incerci, mergi usor la inceput!]
Ce trebuie sa stii! Daca-ti iei 1.8 sa te astepti la un consum mai mare decat 2.0, daca-ti iei 1.6 sa nu te astepti la cine stie ce acceleratie etc... 2.0 ti-l recomand cu (,) caldura! Daca ai instalatie gpl esti tare!

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ca incepator nu-ti recomand sa incepi direct cu asa ceva! Ce motorizari cauti?

| Bogdan2111s explică (pentru RB26DETT):

In general mie imi plac masinile sport nu prea ma pricep asa la masini am vazut masinile pe un sait si mi-au placut daca vrei poti sa imi recomanzi tu o masina de inceput.

| johnnny123 a răspuns (pentru Bogdan2111s):

Evident ca iti plac masinile sport, cui nu-i plac, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti cumperi o masina sport daca nu ai suficienta experienta.

Pe strada nu este ca in GTA. Daca lovesti ceva sau pe cineva exista consecinte, nu poti sa-i dai "start from previous checkpoint".

Sfatul meu este sa conduci macar 50 000 km o masina cuminte inainte de a te gandi la o masina sportiva.

| RB26DETT a răspuns (pentru Bogdan2111s):

Eu unul am inceput cu un volvo v40 din 97, din 98 merge pe gpl, 450 000 km facuti, porneste la -30* la sfert de cheie, 2.0i 136 cp, consum de 9% pe gaz cand merg normal, 11% cand merg mai tare, masina este ideala pentru un incepator! Multi vor spune ca opel corsa, ca vw polo ca nu stiu ce tigai de alea... vezi tu v40-ul ca fiind mare dar este foarte rezistent! Se strica foarte rar, de mers merge super! Daca esti interesat spune-mi ca-ti scriu un roman intreg despre masina laughing am ce-ti spune! Asa, sa te atrag putin, este mai confortabil decat un passat din 2006+, mi s-a parut mai confortabil decat E class-ul din 2000! Da, scaunele sunt mai confortabile pe v40 decat pe E class! De stat sta foarte bine pe strada, chiar daca bate vantu dintr-o parte, chiar daca mergi cu 200 km/h, nu te ia vantul! [nu-ti recomand sa incerci, mergi usor la inceput!]
Ce trebuie sa stii! Daca-ti iei 1.8 sa te astepti la un consum mai mare decat 2.0, daca-ti iei 1.6 sa nu te astepti la cine stie ce acceleratie etc... 2.0 ti-l recomand cu (,) caldura! Daca ai instalatie gpl esti tare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios Mazda Rx8 cu motorul ala rotativ complicat de condus pentru un incepator de 2 luni?

| Bogdan2111s explică (pentru suntserios):

Ceva de genu mi-a spus si taicamiu laughing

| GhostRider02 a răspuns:

Golf 3 golf 4 corsa, clio.laguna 2, megane,astra, passat, bora, vento, ford focus etc.

| Bogdan2111s explică:

Va multumesc tuturor ce si-au rapit 1-5 minute ca sa imi raspuna pana la urma mi-am luat un Mg zr motor de 1.4.

| Vlad_Narcis_Anghel_1984 a răspuns:

Nu iti lua masina si gata. Tu cu permis de 2 luni vrei sa scoti pe drum masina de 240 cai? Inseamna ca esti un simbol al sigurantei rutiere