| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Ce părere aveți despre Renault Laguna Sedan 2010 cu motor de 1.5 dci 110CP?
Este o mașină bună? Am înțeles ca e cam mic motorul pentru aceasta mașina, dar mie nu îmi pare sa fie una grea, in genul lui Opel Insignia sau Ford Mondeo, dar cea cu motor de 2.0 dci si 150 CP este mai scumpa si nu mi o permit.
De asemenea, as vrea sa va întreb dacă pot achiziționa cu încredere aceasta mașina, dar cu cutie automata.
As prefera răspunsuri de la cei care dețin sau au deținut aceasta mașina. Dau funda!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am înțeles ca e cam mic motorul pentru aceasta mașina"

nici vorbă, uită-te la ce e mai nou pe piață... și să nu vorbim și despre impozite

| ClaudiuM1997 a răspuns:

De cutie nu am auzit nimic rau de la Renault dar personal nu as lua un motor 1.5 diesel pe asa masina mare. Dupa mine motorul 1.5 dci e rapid pe clio si decent pe un Renault Megane 3, dar pe laguna e clar sub motorizata. Mai strange bani de 2.0 DCI sau indreaptate spre un Megane 3 1.5 DCI dupa mine. Ca si fiabilitate Renault din 2008 in sus s-o redresat deci is masini ok dupa mine. Bafta! ( p.s. nu am avut Laguna 1.5 dci dar am avut in familie Passat 1.9 TDI de 101cp. Mda, submotorizat clar, si in general 1.9 trage mai bine ca 1.5 de la renault. Acum avem A4 de 140cp si motorul asta e perfect dupa mine pentru asa caroserie mare ).

| badpanda a răspuns:

Motorul de 1, 5 face parte din aceeasi familie cu cel de Logan.Conceptie invechita doar 8 supape dar destul de fiabil.
Cel de 2.0 are 150 de cai si 16supape.
Consumul este acelasi dar face suta cu 3 secunde mai devreme.
Cand depasesti un tir face diferenta.