| En3Rgi a întrebat:

Daca vand o mașină si fac contract vanzare cumpărare cu o persoana, îmi dă banii si pleaca cu mașina; dupa ce scot fiscalul cu acel contract mai este pe numele meu mașina? Întreb in caz ca nu mai aud de persoana respectiva dupa ce facem contractul, îmi dă banii si eu mașina.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai grija si completezi rubrica instrainat catre din certificat va fo obligat sa o treaca pe numele lui

| sierra1 a răspuns:

Mai trebuie mașina radiată de la poliție, numere predate,... Adresează-te unui birou de intremediere

| Frank51 a răspuns:

Dupa ce ii dai fiscalul cumparatorul va merge la primarie, apoi la drpciv si va reinmatricula masina pe numele lui. Ca sa verifici daca a facut toate demersurile, dupa ce expira fiscalul poti merge la drpciv si pe baza buletinului ti se va spune daca masina a fost reinmatriculata, sau inca este pe numele tau.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa ce s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare, va prezentati cu acesta la serviciul taxe si impozite. Acesta consemneaza in evidenta despre vinderea masinii si va pune viza.
La acest serviciu trebuie sa se prezinte atat vanzatorul, cat si cumparatorul, cu actul de identitate in original.
Apoi, online, telefonic sau personal, iti faci programare la serviciul permise si inmatriculari, pentru radiere. Cand am vandut masina a trebuit sa ne prezentam tot amandoi, acum nu stiu cum e.
De regula, cele doua institutii: taxe si impozite si inmatriculari, transmit la institutiile de domiciliu al cumparatorului despre tranzactie, dar cumparatorul este obligat sa se prezinte pentru inmatricularea masinii si inscrierea masinii la fisc.