| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. In curand o sa-mi achizitionez prima masina (second hand) As vrea un Opel Astra G hatchback, 1.6 sau 1.8 si am cateva intrebari ca orice novice.
1: Cat m-ar costa actul de vanzare cumparare.
2: Ar fi mai bine sa inscrui masina pe numele meu, eu avand apraope 21 de ani, taxa ar fi mai scumpa?
3: Dupa ce iau masina ce trebuie sa fac/unde trebuie sa merg s-o pun la punct si cam cat ar costa. O suna aproximativa a tuturor actelor/taxelor.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. actul de vanzare cumparare este o hartie intre tine si vanzator... nu costa nimic.

2. care taxa? singurul avantaj sa o inscrii pe un parinte este RCA ceva mai ieftin, totusi diferentele nu mai sunt atat de mari dupa ultima reglementare a preturilor asigurarilor.

3. define sa o pui la punct ca te exprimi ambiguu. te referi la mecanica sau la acte?

| Eusebiu_Seven_1996 a răspuns (pentru suntserios):

Stric vorba de acte. Sunt usor bulversat deoarece nu stiu exact cum sta treaba, ce acte am nevoie, cam de ce suma sa dispun pentru a finaliza toata aceasta actiune dar vad ca m-a lamurit robertN in raspunsul de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.vezicatface.ro/......in-romania
Imi era sincer peste mana sa scriu, desi stiam toti pasii, ca am fost cu rude/tata peste tot pentru a face demersurile.