| Rhjhfkk a întrebat:

Salut TPU. Mi-am cumpărat niste jante de aliaj pentru vara si am văzut că ies puțin în afara mașinii decât cele actuale pe tabla. Poate fi o problema daca ies puțin în afara mașinii? Și afectează cu ceva daca sunt mai grele cu 3-4kg decât cele actuale?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Jantele nu au treaba cu anotimpurile., doar cauciucurile. Problema este doar daca sunt omologate pentru masina ta. Ca nu spui ce masina ai.

| Rhjhfkk explică (pentru darrio2007):

Mașina este un Ford focus 1 diesel 75cp

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta înseamnă că sunt mai late deci ai nevoie de cauciucuri mai late. Daca ai mărimea aia in civ atunci nu ai probleme

| sierra1 a răspuns:

"jante de aliaj... ies puțin în afara mașinii... Poate fi o problema"

da, da, da dacă nu te incadrezi cu ele la ce scrie in civ (și scrie, caută să vezi) in caz de... probleme mari cu asiguratorul