| 555666 a întrebat:

mi-am luat de 2 luni un Volksvagen jetta 2007 1.9 TDI. Cam de 3 săptămâni mergeam spre casa la Drum drept am zis sa o calc putin ce sa va spun ca nu trecea de 100 m-am gândit probabil ca sa activat pilot automat sau ceva. Azi când am venit la fel in orice viteza era nu trecea de 3000 de turații și nu trăgea motorul nici când am urcat o panta mai deloc. Am oprit masina am stat putin am pornit-o am accelerat-o și acum și-a dat drumul iar sa meargă normal. Din ce cauza se întâmpla asta? E înfundat turbo sau urmează sa se strice sau din alte motive?

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Se numeste limp mode, si da, turbina e posibil sa fie una din probleme.
Viziteaza un mecanic pentru a afla ce erori ai pe masina si a stii de unde sa incepi.

| danutz2006 a răspuns:

Am avut si eu acceasi problema cu motorul 1.9 TDI. Daca mergeam cu el constant destul de turat ( peste 2500) atunci nu aveam probleme dar daca se intampla sa schimb vitezele cu el putin subturat atunci tragea putin imediat se simtea ca intra intr-un mod in care era limitat.
Initial mi-au spus ca e turbina dusa ( pe tester imi aparea eroarea presiune intermitenta turbo) dar mergand la un mecanic mai priceput, a dat turbina jos, a trimis-o la verificat, a curatat-o si a gasit defect doar o comanda care a schimbat-o si care m-a costat 200 lei.
Incearaca sa mergi la un specialist in care sa ai incredere ca nu te tepuieste si iti baga pe gat o alta turbina second pe motiv ca a ta era praf.
Bafta.

| tiburonul a răspuns (pentru danutz2006):

Salut. te rog daca ma poti ajuta cu nr de telefon al mecanicului care ti-a rezolvat problema. am aceeasi eroare (presiune intermitenta turbo) si unde merg sa rezolv merg degeaba. nr meu este 0725427297. multumesc.

| Emy6969 a răspuns:

Poate fi infundat turbo sau poate se defecteaza calcualtorul de bord, poate sa iti fie limitata, sau poate fi chiar din cilindri. Nu bate nimic la ea?

| 555666 explică (pentru Emy6969):

Nu bate absolut nimic la ea și in dimineața asta s-a aprins un senzor in bord așa ca și o supapa sau ca și un motoras de la un vapor.