| Da3monSkilZz a întrebat:

Pentru ce este butonul acela de pe schimbatorul de viteze la audi?

https://www.google.ro/......ps?/search

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Butonul respectiv este pentru HDC(Hill descent control) si rolul lui este sa te ajute sa cobori pante alunecoase, cu ghetus, cu noroi, si in special cand ai aderenta nasoala. El actioneaza automat asupra franelor(poti auzi un cirait cand actioneaza), fara a-ti lasa posibilitatea ca actionand frana sa blochezi rotile si sa te duci in sant.Din cate am inteles se recomanda si cand ai ceva remorca grea si cobori o panta, dar retine ca-ti asigura o viteza foarte scazuta.

| relian a răspuns (pentru Salontanul):

Asa crezi tu sau stii sigur ca pentru asta e? Eu spun ca este un buton pentru schimbarea vitezelor, mai exact o piedica care elibereaza maneta sa o poti misca inainte inapoi.Ce spui tu masina asta are maneta, desi este cu transmisie automata si are si vitelzele astea 1-2-3 in care poti baga tu singur cind ridici pante foarte abrupte.Deci n-are nici o legatura butonul ala cu alte chestii i afara ca e o piedica ce trebuie apasata sa poti misca maneta.De unde stiu? Pt ca am o astfel de masina si asta trebuie sa fac cind bag in viteza.

| Salontanul a răspuns (pentru relian):

Si cine dracu' te-a intrebat? Raspunde-i celui de mai sus, care a intrebat si nu mie. El hotaraste care raspuns este mai bun.

| relian a răspuns (pentru Salontanul):

Nu mai intrebat tu, doar am vrut sa iti atrag atentia ca spui chestii gresite. Daca cel care intreaba da un raspuns cistigator nu inseamna neaparat ca este si cel corect, ca urmare si un raspuns gresit poate fi dat drept cistigator, apoi lumea o sal ia de bun.Ca urmare nu mai spune chestii gresite daca nu esti sigur pe tine pentru ceea ce spui.O zi buna.

| Salontanul a răspuns (pentru relian):

Gandesti ilogic. Inca o data iti spun ca trebuia sa-i explici lui si nu mie. El hotaraste. Daca tu esti ala cu trasul de "atentie", lasa-te! Nu ma intereseaza sa relationez cu tine, cu atat mai mult cu cat esti si slab pregatit in domeniul limbii romane. Ma enerveaza analfabetii.

| relian a răspuns:

Butonul ala nu este pentru ce spune unu pe aici HDC vraja marii.Audi ce este in poza este un A6 cred sau poate mai sus deci masinile astea sint cu transmisie automata, ca urmate acel buton este pentru a baga in viteza.Chiar daca au transmisie automata tot trebuie sa bagi in viteza, inainte, inapoie, eventual 1-2-3 despre care spune cineva aici cind e sa ridici o panta mai mare.Deci cind vrei sa bagi in viteza apesi acel buton si tragi de maneta, deci este un fel de piedica, care nu te lasa sa bagi in viteza atita timp cit nu il apesi.Nu stiu exact ce nume are dar pentru asta e acel buton.

| Da3monSkilZz explică (pentru relian):

Nu cred ca e asa frate deoarece atunci cand vrei sa schimbi viteza (P, R, N, D/S) trebuie sa tii apasat pe pedala nu pe buton.

| relian a răspuns (pentru Da3monSkilZz):

Omule vrei sa crezi sau nu e treaba ta.Masina ce tu ai aratato are transmisiea automata si toate masinile cu transmisie automata au un buton sau la cele mai multe acel buton de care tu spui.Cind pornesti masina apesi pedala de FRINA, apoi pui mina pe maneta, apesi acel BUTON si bagi in D sau R sau N, altfel nu te lasa nicicum sa faci asta. Daca tu apesi doar pedala de frina fara sa apesi acel buton te asigur ca nu poti schimba maneta intr-o alta pozitie.Cauta pe net orice marca de masina cu transmisie automata si vei vedea ca toate au acel buton.Deci trebuie sa apesi atit frina cit si acel buton ca sa poti misca maneta.Lamurit? Daca vrei sa crezi bine daca nu cum am spus crezi ce doresti, eu am vrut doar sa te ajut si sa retii ce este adevarat, nu povesti.Si asa ca o paranteza, unde sint eu 99, 9% din masini asa sint cu transmisie automata si toate au acel buton si asta conduc, de aia stiu sigur ce este si la ce foloseste.Numai bine.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Penibililor happy
Era de ajuns sa cautati pe net clipuri cu masina respectiva si vedeati ca butonul respectiv il apesi cand vrei sa bagi in viteza.Langa schimbator ai afișaj digital ce îti arata treapta.

| relian a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Penibil? Cine e penibil, sau la cien te referi ca nu prea ai specificat? Eu nu am nevoie sa caut clipuri pe net sa stiu deja ceea ce stiam.Doar am vrut sa fiu de ajutor insa se pare ca romanii mai degraba ar fi bucuros sal minti, sain spui povesti. Poate ca aia si vor, povesti.vise,probabil respectivul ar fi vrut ca acel buton sa fie ceva in genul ai apasat gata masina zboara, ceva SF, asta daca le spui sint inebuniti dupa chestii de genul.Deci daca voiai sa spui ceva puteai frumos sa spui uite pentru asta e, fara penibili, fara alte alea ca te faci de cacao pe la mai stiu eu ce.Nici macar nu ai citit ce am scris, daca citeai nu te mai deranjai sa spui tu ca acel buton este nu stiu pentru ce, ai fi vazut ca exact asta am spus si eu.Ce ai vrut sa arati doar tu singur stii.