| Cristian_Ciky_1997 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie daca Mazda-rs8 cu motor de 1.4 benzina cati cai putere are si cat prinde la ora (Km-h sau M-h)?

Si daca este buna masina (cum se comporta si cat consuma) + si daca merita.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

RX8 nu RS8...
Ma gandeam si eu la acea masina acum ceva timp, dar...
De precizat este ca acel model are motor Wankel, motor rotativ, care este destul de problematic, nu exista multi mecanici care stiu sa repare acest motor, plus ca lipsa pieselor este o potentiala problema.
Mai apoi, capacitatea motoarelor rotative se calculeaza altfel decat cele normale, astfel desi acela este de 1.4, el este in real undeva la 2.6.
Acum sa-ti raspund la intrebarile tale, masina are mai multe variante de motorizare, care ating cel putin 192cp cel mai putin, atingand viteza de 223km/h si ajunge de la 0 la100 in 7.2 secunde, iar consumul extraurban este de 8.3l/100km, iar cel urban este de 15.1l/100km, iar varianta cea mai puternica are 250cp, atinge 250km/h si ajunge de la 0-100km/h in 6.5 secunde, iar consumul este de 8.9 extraurban, si de 15.8 urban.
Mai exista si 2 motorizari intermediare de 215 si respectiv 240cp.
Acestea sunt informatiile/statisticile oferite de producator.
Deci in real, sa te astepti sa nu mai fie chiar asa de rapida, iar consumul sa fie undeva mai mare cu un litru.

Deci in concluzie, nu merita sa-ti iei o astfel de masina datorita motorului rotativ care reprezinta o potentiala problema destul de grava.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mazda RS8 nu mai merita cumparata, producatorul a scos-o din fabricatie, linia este discontinuata, deci nu se mai fabrica si curand nu se mai gasesc nici piese de inlocuit.

Uite aici:
"Mazda announced on August 23, 2011, that the RX-8 was to be discontinued citing the 2011 model as the last line of production. The RX-8 was removed from the European market in 2010 after the car failed to meet emissions standards".

sursa informatiei:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_RX-8

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mazda-rs8 nu a existat niciodata, poate Rx-8 care e o masina extrem de complicata si nu merita decat daca esti un mare pasionat al marcii.

Motorul ala rotativ este o pacoste

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum mazda cu potor? sau cu topor?

| Cristian_Ciky_1997 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Unde vezi tu potor sau cu topor laughing

| Cristian_Ciky_1997 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mati lalutit de tot ( Nici ca nu mai vreau ).

| AtomiX a răspuns:

Din cate am inteles, modelele de la Mazda nu sunt cine stie ce, singura care ar fi mai stralucita cica ar fi Mazda 6. Acum nu stiu daca e adevarat, nu am condus nici o Mazda, asa mi-a zis un prieten de la un servicecand ma uitam sa-mi iau masina. Un sfat ar fi, daca te uiti dupa o masina buna ca si consum-putere, sa cauti una diesel, 1.9 tdi.