| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Se poate iesi din tara cu Cielo din 1999 non euro? Are tinichigerie si vopsitorie facuta,mai are unele probleme tehnice, dar nu stiu daca apuc pana in vara sa le remediez, problema de timp si de bani.Singura problema care m-ar deranja este faptul ca aerul conditionat nu raceste, l-am umplut cu Freon dar degeaba si fiind vara vom muri de cald, vom fi 4 persoane. Mecanicul meu m-a sfatuit ca ar fi mai bine sa schimb compresorul,radiatorul si nu stiu ce conducta, fara sa mai ma stresez sa descopar pe unde scapa, ca e posibil sa fie si altceva. Deci vreau sa stiu 3 lucruri:
1)Pot pleca din tara cu ea linistit, fara prea mari probleme?
2)Tinand cont ca e o masina veche, cu aproape 700.000 km in bord, ce ar trebui verificat? Cat ar costa aproximativ sa schimb radiatorul, compresorul si conducta?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Poti iesi cu ea din tara. N-ai vrea sa vezi cum arata unele dube care fac curierat extern... Si nu le are nimeni grija.
2. Calculezi sa nu 'expire' unele consumabile in timpul calatoriei (ulei, curea distributie), si cam atat. Rezolvi absolut toate problemele inainte de a pleca, si anume: batai pe la roti, cloncaneli de planetara, huruit de rulment, ambreaj obosit si chestii de genul.
Despre AC n-are rost sa-mi dau cu parerea, mergi la un service cu experienta in asa ceva. Incarcarile cu freon direct din butelie sunt 100% inutile, aparatele speciale pentru incarcat instalatii AC auto efectueaza o serie de teste inainte, ca sa nu bage freonul degeaba.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Unii au fost cu Dacia 1300 in Spania si nu au fost probleme.
Eu fara aer conditionat nu plec de acasa.
Incearca un alt mecanic.Statistic este imposibil sa ai 3 defecte pentru acelasi simptom.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru TrăieşteClipa):

Omu a zis ca trebuie schimbate mai mult din pricina faptului ca nu mai au aceelasi randament, problema nu stiu unde e.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

La mine a fost o gaura miniscula intr-o conducta.
A introdus o substanta fluorescenta in instalatie si cu ajutorul unei lampi a vazut imediat unde pierde.
Mi-a zis si mie unul inainte ca trebuie sa schimb tot ca sa fiu sigur.
Am schimbat doar mecanicul si am lipit teava.