| Madalin_Mada_1992 a întrebat:

Salut tuturor,

Momentan sunt in cautarea unei masini la mana a doua si nu stiu ce sa aleg intre o masina mai veche cu motor mai puternic sau una mai noua, dar cu un motor mai mic. Ma gandesc la :
- Skoda Octavia 1.9 diesel
- Skoda Fabia 1.4 diesel(3 cilindri)

Am vazut ca Skoda Fabia cea de 1.4 are motorul in 3 cilindri si nu stiu cat de fiabila este o masina diesel cu 3 cilindri. Daca a.ti avut pana acum masina in 3 cilindri sa fie diesel va rog sa imi lasati un raspuns.

Va multumesc si astept raspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| fdfgdgd a răspuns:

Merită să-ți iei mașină diesel în 3 cilindri doar dacă faci naveta în oraș și ești genul care merge liniștit. Dacă vorbim de depășiri în forță la viteze mari sau dacă mergi cu mașina încărcată ( pasageri, bagaje etc.) consumul crește considerabil iar economia iese din ecuație...+ că vibrațiile sunt foarte mari la o mașină în 3 cilindri și vei avea impresia că mergi cu un tractor. Eu personal aș opta pentru ceva mai puternic în 4 cilindri, astfel nu te vei plictisi să conduci. Acum, tu alegi ce vrei, dar de la un 1.4 motorină să nu ai aștptări mari. Ps: Eu personal am un golf 4 tdi 100 de cai de câteva luni, e prima mașină după ce am luat permisul și deja m-am plictisit de ea, mă gândesc să-l dau și să-mi iau una mai puternică pe benzină...Baftă!

| Madalin_Mada_1992 explică (pentru fdfgdgd):

Salut!
Iti multumesc de raspunsul tau pana la urma mi.am luat o jetta 1.9, 2006 BKC si trage super bine numai ca nu stiu exact ce inseamna acest BKC poti sa imi explici. Daca cunosti domeniu te intreb pentru ca mi se pare ca tu cunosti cat de cat acest aspect! Multumesc frumos si ast raspuns

2 răspunsuri:
| Madalin_Mada_1992 explică:

Salut

Iti multumesc frunos de raspuns!