| JohnnyR0 a întrebat:

Salut, un prieten vrea sa omologheze jante pe 18 pe un AUDI A4 B7. Se poate asa ceva?
Si daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Se merge la reprezentanta unde se cere o fisa in care sunt precizate toate dimensiunile omologate de fabrica pentru respecivul model, cu fisa respectiva se merge la rar unde iti vor trece noile dimensiuni pe carte.

| JohnnyR0 explică (pentru OldSoul):

Si ai idee care sunt acele dimensiuni?

| OldSoul a răspuns (pentru JohnnyR0):

235/40/18 care sunt trecute chiar si de rar la cei cu kit s-line.
Si poate 235/35/19 dar asta nu pot sa-ti zic sigur.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Jantele le omologheaza doar producatorul si cam atat. la RAR iti trece in civ ceea ce scrie in certificatul de omologare al masinii... restul marimilor se trec la mica intelegere

| JohnnyR0 explică (pentru suntserios):

Da dar pe versiunea de rs4 a avut jante de 18 sau 19 de fabrica si am auzit ca se pot omologa la reprezentanta, e adevarat?