| JosePpPp a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar o masina cu un buget de 2000e, 2300 cu alte cheltuieli. Dupa lungi cautari si comparatii si o placere personala m-am gandit la o skoda fabia undeva 2001-2004 1,4 mpi 75-101 cai depinde. Caut o masina cu costuri de intretinere si consum cat de cat in medie chiar si mai micute. Pareri despre fabia? Sfaturi, alte opinii?

9 răspunsuri:
| Ykuzo a răspuns:

Skoda Fabia este o alegere destul de bună, din câte am auzit. Îți recomand să te uiți și la Fiat Punto, dacă vrei un consum scandalos de mic: 5-6% maxim în oraș. Costurile de întreținere sunt destul de mici.
O altă variantă ar fi: Opel Astra G

Acum depinde de plăcerile tale. Spor!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E ok Fabia, stiu ca unele motoare 1.4 din generatia aia au distributie pe lant (mai ieftina intretinerea).
Iti recomand si ceva de la Renault cu motorul 1.4 mpi (Clio II), e super rezistent motorul ala.
Daca vrei masina mai comoda, ia o Astra G, motorizarea ideala e 1.6 8v: fiabil, rezistent. Si cel de 1.2 e misto, trage bine pentru capacitatea lui, si e destul de fiabil. Opel e 'enervant' de ieftin la piese. Am Opeluri, Dacii si un Lupo in posesie. Opelurile sunt cele mai ieftine la piese, pana si Daciile 1300/1310 au scoruri mai mari.
De exemplu, un cilindru de frana pentru D 1300 m-a costat 32 lei, la Vectra a fost 23 lei. Un prag de 1300 costa 100-120 lei din tabla proasta si la cote gresite, la aceeasi vectra am cumparat din tabla zincata, cu 53 lei bucata.

Răspuns utilizator avertizat