| alexR0 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un Vw Polo Mk4 cu cutie automata si am nevoie de o parere despre cutiile automate la aceasta masina (Fiabilitate, intretinere, rentabilitate fata de alte masini din aceasta clasa cu cutie automata). Bineinteles nici parerile despre motorizarile la aceasta masina nu sunt de neglijat. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu stiu ce stii tu, eu ce am spus e din experienta proprie, am avut pana anul asta un audi A6 din 2000 deci atentie din anul 2000 si nu i-am facut absolut nimic niciodata la transmisie.Am fost si dealer asta in america nu in RO si au spus clar, asa cum spune si in carte ca fluidul de la transmisie nu se schimba, moare masina si fluidul ala este tot bun laughing si asa si este pentru ca fluidul ala nu sta undeva unde are loc arderi, plus de asta este si racit.In sf deci eu avut un astfel de audi A6 2.7T pe benzina, aici mai toate masinile sunt pe benzina, oamenii nu-s curiosi de diesel.Deci nu i-am facut niciodata absolut nimci la transmisie si nu am avut niciodata probleme cu transmisia, masina scula si acum, am vandut-o, a facut ala proba mai pus banu in mana imediat.Scula de masina 250 CP quatro niciodata nu m-a lasat nicaeri.Eu ce spun nu zic din auzite, sau mai stiu eu citite, spun din ce am sau am avut si din ce au sau au avut cunopscutii mei.Mmasinile in america sunt automate iar eu din toti cei pe care ii cunosoc niciodata dar niciodata nu am azuit pe unu sa zica mi s-a stricat transmisia.Si aici vorbesc de toate brandurile, de la ford la mercedes.Aici sunt VW balamuc, toate cu transmisie automata, rar vezi cate una manuala dar se feresc de ele dealerii ca nu au clienti la ele.Altceva sunt shopuri, adica service cum zic romanii de reparat transmisii, sunt balamuc dara eu iti spun nu am auzit pe nimeni sa i se fi stricat transmisia si cum am spus masina mea are 17 ani.Cureaua de distributie nu i-am schimbat-o niciodata laughing nu era crapata nu era nimic.Tot ce fac la masina o fac personal, imi intretin masinile singur.Acum am dat audi asta si am luat un bme 320i cu motor mai mic de 2 litri.Ce nu-mi place la bmw asta este suspensia.Pai la audi a6 simteam ca zbor lin adormeam in masina laughing daca mergeam la drum mai lung,pe cand la astea sport jale frate laughing bine sincer nici n-am condus asa luni de zile o msina sport sa am idee, dar acu mam lecuit laughing sa vaz poate vand bmw asta simi iau mercedes laughing Mercedes nu am avut, dar am condus, vreau sa vad cum e la piese la tabla la toate alea. Dintre audi si bmw mai de calitate este bmw.Ok gata ca am trecut la alte alea.
Deci nu conteaza ce masina micuta vrei tu, transmisia automata aia e ca e masina mica, ca e mare face acelasi lucru.Transmisiile de la VW sunt bune pentru ca folosesc si ei transmisii de la audi, iar audi foloseste motoare de la VW ca is in aceiasi ograda.
Man singura chestie e sa gasesti o masina cu transmisia buna, aia e tot, asa cum am spus si in cazul motoarelor, poti nimeri o mamsina sati manince zilele sau una bine intretinuta sa nai treaba.
Eu ce am spus am zis de masini bune nu de rable, de masini forjate de altii.Deci transmisia automata e mai buna si mult mai comoda ca cea manuala.Pai ce fac gimnstica? Am fost in RO am trecut prin Bucuresti,pff jale faci sport, nu-ti mai trebuie condus.
Deci te asigur ca la un mom dat tu o sa vinzi masina si n-o sa mai ajungi sa intretii nimci la transmisia aia automata.
Mai e o alta chestie, anul masinii, pentru ca intr-adevar sunt masini vechi cu transmisie automata la care se schimba fluidul, aia da, deci conteaza din ce an cauti tu sa fie masina.Dar daca e dupa 2000 la aia nu mai schimbi nimic.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Unii spun că "cele vechi sunt mai... putin bune decar cele noi". Logic!
Eu zic că o cutie automată deși e mai comodă, să te ferească cine vrei tu... dar dacă se defectează nu o mai repară nimeni și nici alta nu mai găsești. Și mai zic că o cutie manuală e sfântă la o mașină second!

| relian a răspuns:

Ce parere sa isi dea unia care conduc numai masini standard, adica manuale si aia din an in paste.Normal ca unia se baga in discutie asa doar sa isi dea si ei cu presupusu.
Ca sa raspund,ce pot sa zic este,ca transmisia automata nu se strica niciodata daca conduci masina normal si o intretii normal.
Acum daca tu cumperi o masina folosita, de fapt nu stii ce cumperi, nu stii in ce stare se afla, doar o vezi asa pe dinafara si probabil ce mai cunoti, sau daca o duci undeva sa o verifice tot nu poti verifica totul. Poti nimeri una f buna, sau poti nimeri una care sa iti manince zilele.
La astea cu transmisie automata poti sa vezi daca transmsia este buna sau nu.In primul rand trebuie sa verifici daca masina da ceva coduri, mai alels coduri de transmisie, apoi o conduci undeva in afara orasului sa poti prinde ceva viteza, sa vezi cum schimba, la cat, cum etc.Dar acum daca tu nu ai mai condus asa ceva, normal ca nu ai idee la ce anume sa te uiti, sau ce anume sa simti.Deci trebuie sa iei cu tine pe cineva care se pricepe sau care conduce asa ceva.
Ai auzit tu vreodata un audi a6 sau mercedes S clase sau BMW 740 ca au ceva la transmisie? Eu nu am auzit, zic de aceste masini pentru ca in Ro, adica sin RO aceste masini asa vin din fabrica cu transmisie automata, cu transmisie manuala vin doara daca dai tu comanda.
Atunci te intrebi de ce fac aia mamsinile astea, care sunt f scumpe cu transmisie automata? Ca e transmisia automata naspa cum zic unia? Aia care vorbesc asa ceva habar n-au de masini.
Deci la o transmisie automata tu nu trebuie sa-i faci absolut nimic niciodata, nici fluidul nu trebuie sa il schimbi.Masini mai noi ce inseamna? Si daca e din anul 2000 tot e buna transmisia automata. Poate cele de prin anii stiu si eu 80 sa fie mai altfel, dar astea dupa 2000 nai treaba.
Deci nu ai ce sa intretii la o transmisie automata,nici ambreaj nici nimic, nu schimbi, nu intretii nimic, ca nu ai ce.
De motoare, motoru e motor ca la orice masina, este exact acelasi motor ce este pus si pe o masina cu transmisia manuala.
Acum despre transmisii mai noi, vad unia tot zic vechi, mai noi.este adevarat ca sunt unele noi, dar alea costa f mult care sunt mai bune,dar mai bune in sensul ca ajuta f mult la combustibil,economisesc combustibil,ajuta la demaraj f mult,aici daca tot vorbim despre, sa stii si tu, o transmisie automata noua,sau anumite transmisii automate, bat orice transmisie manuala oricare ar fi ea. Vorbim aici despre o transmisie automata noua,aia de la audi, ei aia bate orice alta transmisie ca e automata sau manuala, la demraj la orice.
Tu nu ai nevoie de masina noua, deci ce vrei tu sa cumperi este f buna transmisia, asta daca este buna laughing adica nu are probleme, daca nu ia creeat fostul stapan probleme.
Eu unde locuiesc 99.99% din masini sunt cu transmisie automata, dar eu nu am auzit nici un cunoscut vreodata sa aiba probleme la transmisie.Acum nu zic ca nu poat apare, sau ca nu sunt probleme, dar problemele apar cand supui masina la mai stiu eu ce solicitari, care depasesc capacitatile ei.Ca de altfel cum sta treaba si cu motoarele,daca le suprasoliciti normal ca se strica,daca schimbi uleiul din an in paste normal ca se strica,asa si aici.
Eu recomand astfel de masini pentru ca mergem inainte,nu mergem inapoi,vremea masinilor astea cu transmisie manuala a trecut, raman doara aia visatorii, astia care stiu si eu considera manualele mai bune, dar doar ei stiu de ce, cand de fapt adevarul este altul, dar na fiecare cu ideile lui.

| alexR0 explică (pentru relian):

Sincer la cutia de viteze automata pentru a6 am mai auzit de probleme.....la mercedes s modelele vechi nu prea am auzit de probleme, iar la bmw nu m-am interesat. Daca vorbim de comparatii pe mine ma intereseaza de cutia de viteze automata la o masina de oras mica precum polo. Ma atrage foarte mult polo deoarece cutiile de la passat sunt foarte bune, nu sunt aceleas cutii ca pe polo dar ma gandesc ca au brand-ul vw si poate conteaza, desi modelele noi lasa de dorit ca fiabilitate. Cat despre intretinere, oficial nu prea se fac schimburi de ulei sau filtre la aceste cutii, neoficial, iti spun din experienta ca la un moment dat va trebui sa ii faci intretinerea care in general e scumpa.

| alexR0 explică (pentru alexR0):

Dreptate ai, toate automatele sunt bune daca au fost intretinute nu omorate, eu sper sa am parte de o masina ok care sa fi fost intretinuta....acu nu ramane decat sa cautam. multumesc de raspuns

| relian a răspuns (pentru alexR0):

Nu stiu ce stii tu, eu ce am spus e din experienta proprie, am avut pana anul asta un audi A6 din 2000 deci atentie din anul 2000 si nu i-am facut absolut nimic niciodata la transmisie.Am fost si dealer asta in america nu in RO si au spus clar, asa cum spune si in carte ca fluidul de la transmisie nu se schimba, moare masina si fluidul ala este tot bun laughing si asa si este pentru ca fluidul ala nu sta undeva unde are loc arderi, plus de asta este si racit.In sf deci eu avut un astfel de audi A6 2.7T pe benzina, aici mai toate masinile sunt pe benzina, oamenii nu-s curiosi de diesel.Deci nu i-am facut niciodata absolut nimci la transmisie si nu am avut niciodata probleme cu transmisia, masina scula si acum, am vandut-o, a facut ala proba mai pus banu in mana imediat.Scula de masina 250 CP quatro niciodata nu m-a lasat nicaeri.Eu ce spun nu zic din auzite, sau mai stiu eu citite, spun din ce am sau am avut si din ce au sau au avut cunopscutii mei.Mmasinile in america sunt automate iar eu din toti cei pe care ii cunosoc niciodata dar niciodata nu am azuit pe unu sa zica mi s-a stricat transmisia.Si aici vorbesc de toate brandurile, de la ford la mercedes.Aici sunt VW balamuc, toate cu transmisie automata, rar vezi cate una manuala dar se feresc de ele dealerii ca nu au clienti la ele.Altceva sunt shopuri, adica service cum zic romanii de reparat transmisii, sunt balamuc dara eu iti spun nu am auzit pe nimeni sa i se fi stricat transmisia si cum am spus masina mea are 17 ani.Cureaua de distributie nu i-am schimbat-o niciodata laughing nu era crapata nu era nimic.Tot ce fac la masina o fac personal, imi intretin masinile singur.Acum am dat audi asta si am luat un bme 320i cu motor mai mic de 2 litri.Ce nu-mi place la bmw asta este suspensia.Pai la audi a6 simteam ca zbor lin adormeam in masina laughing daca mergeam la drum mai lung,pe cand la astea sport jale frate laughing bine sincer nici n-am condus asa luni de zile o msina sport sa am idee, dar acu mam lecuit laughing sa vaz poate vand bmw asta simi iau mercedes laughing Mercedes nu am avut, dar am condus, vreau sa vad cum e la piese la tabla la toate alea. Dintre audi si bmw mai de calitate este bmw.Ok gata ca am trecut la alte alea.
Deci nu conteaza ce masina micuta vrei tu, transmisia automata aia e ca e masina mica, ca e mare face acelasi lucru.Transmisiile de la VW sunt bune pentru ca folosesc si ei transmisii de la audi, iar audi foloseste motoare de la VW ca is in aceiasi ograda.
Man singura chestie e sa gasesti o masina cu transmisia buna, aia e tot, asa cum am spus si in cazul motoarelor, poti nimeri o mamsina sati manince zilele sau una bine intretinuta sa nai treaba.
Eu ce am spus am zis de masini bune nu de rable, de masini forjate de altii.Deci transmisia automata e mai buna si mult mai comoda ca cea manuala.Pai ce fac gimnstica? Am fost in RO am trecut prin Bucuresti,pff jale faci sport, nu-ti mai trebuie condus.
Deci te asigur ca la un mom dat tu o sa vinzi masina si n-o sa mai ajungi sa intretii nimci la transmisia aia automata.
Mai e o alta chestie, anul masinii, pentru ca intr-adevar sunt masini vechi cu transmisie automata la care se schimba fluidul, aia da, deci conteaza din ce an cauti tu sa fie masina.Dar daca e dupa 2000 la aia nu mai schimbi nimic.

| Alexandru250201 a răspuns:

Eu stiu ca cutiile automate vechi sunt mai putin fiabile si mai putin bune decar cele noi

| alexR0 explică:

Stiu ce inseamna transmisie automata, am deficiente locomotorii si sunt nevoit sa conduc cu cutie automata....nu am nevoie de comparatii intre automata si manuala, am nevoie de pareri despre cutiile automate la aceasta masina...