| SpikeSpigel a întrebat:

Vreau sa imi fac un buggy si ma gandeam sa cumpar un motor pentru acesta. Faza este ca nu sunt chiar profesionist in mecanica asa ca sa nu va aud cu comentarii gen : de ce sa mai faci daca nu stii asta sau altele. Intrebarea mea este simpla, vreau sa iau un motor de masina, ma gandeam la un motor de Daewoo Cielo. Ala vinde motorul cu tot cu chiuloasa. Intrebare mea este aceasta. Am nevoie si de electromotor, bobina de injectie si alternator? Astept un raspuns, din cunostintele mele care sunt cam slabute imi dau seama ca am nevoie doar de motor, chiuloasa, ambreajul si cutia de viteze, am dreptate?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai dreptate.
Ti-as fi dat raspuns detaliat, dar chiar n-ai sanse sa-l faci, cu atatea 'cunostinte'.
Trebuie sa fii un foarte bun sudor, ca sa construiesti un buggy, iti trebuie multi metri de teava rectangulara, suspensie completa, directie completa (cu tot cu coloana ce vine la volan)...
Cel mai bine e sa mergi pe piese de Dacie. Cumperi o Dacie cu totul (valoreaza 400 de lei ca fier vechi, nici bicicleta buna nu iei cu astia), de pe care iei motorul complet (iti trebuie si aprinderea, si carburatorul... tu vorbesti foarte aiurea), iti masori distanta dintre lonjeroanele Daciei si faci un sasiu cu aceeasi distanta la lonjeroane...
Chiar n-are rost sa-ti scriu tot ce e de facut, ca sigur n-o sa te apuci.
Totusi, lista e cam asa:
-motor complet (absolut tot ce vezi sub capota unei masini, fara vasul de parbrizol)
-transmisie completa (cutie cu ambreaj, planetare)
-4 fuzete echipate (disc, port-fuzeta, etrier, rulment)
-8 brate
-rezervor de tabla, poate fi si canistra
-baterie
-caseta de directie, bielete, coloana de directie si volan
-instalatia electrica (suficienta doar partea motorului, dar e bine sa o iei toata, ca bord functional si lumini nu strica deloc)
-cel putin un scaun
-suporti+pedale
-timonerie
etc...
Lista de sus e facuta cu gandul la un buggy cu mecanica de Dacie, dar cu motorul amplasat in spate. E cel mai usor model de buggy, pentru Romania, ca gasesti piese si in sant.
Cu motorul de Cielo te-ai chinui mult, ca trebuie amplasat transversal, iar rotile la Cielo nu se prind asa usor, nu are brat superior ca la Dacie, se tine direct de telescop, si e greu sa pui pe buggy un clopot de telescop, sa-l aliniezi calumea, si sa-i asiguri rotatia usoara.
Na ca tot ti-am explicat, dar sigur n-o sa-l faci. E prea mult de munca si pentru mine, cu aproape toate cunostintele necesare + scule.

| SpikeSpigel explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru sfaturi, mai vede la sfarsitul verii. Daca il fac si il termin o sa-ti trimit ceva video si poza happy Multumesc.