| Vlad_MH_2000 a întrebat:

Salut, vreau sa inmatriculez o masina care este pe numele mamei, daca merg eu personal cu buletinul ei la politie, trebuie ceva in plus la dosar sau trebuie sa fie neaparat si ea prezenta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama ta este proprietar trebuie sa mearga personal la inmatriculare. Daca vrei sa o inmatriculezi tu pe numele ei atunci ai nevoie de o procura speciala de la ea, autentificata de un notar public, prin care te imputerniceste sa soliciti inmatricularea.
Daca mama ta este proprietar si vrei s-o inmatriculezi pe numele tau atunci ai nevoie de un act de transmitere a proprietatii (contract de vanzare-cumparare, contract de donatie) prin care mama ta iti transmite proprietatea asupra masinii. In acest caz nu este necesara prezenta mamei.
Mai poate fi o situatie, cand masina este deja inmatriculata pe mama si vrea sa te treaca si pe tine pe certificatul de inmatriculare. Si in acest caz trebuie sa mearga personal sau sa-ti dea procura speciala.