| MukMinunatul a întrebat:

Salut.
Vreau sa-mi cumpar un matiz din 2003, inmatriculat in Romania.Intrebarea mea este : Dupa ce fac contractul de vanzare-cumparare, mai trebuie sa platesc taxa auto sau timbru?[ [ nu prea stiu cum se numeste ] Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Dacă actualul proprietar nu a plătit taxa de primă îmatriculare/mediu, sau a recuperat-o în instanță, atunci va trebui să o plătești. Valoarea taxei este de 475 de euro.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci, daca masina a fost inmatriculata ultima oara dupa 2007 si are taxa platita nu o mai platesti. In caz contrat trebuie platita

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Depinde cand a fost inmatriculat ultima data. Daca a fost inmatriculat inainte de 2007 atunci da.

| Maioru a răspuns:

Un Matiz din 2003 este euro 2 si are taxa destul de mare.Ca sa afli daca taxa a fost platita si nerecuperata in justitie, te duci la Administratia Financiara si cu cartea masinii in original si copie, copie carte identitate si talon, copie act de vanzare cumparare, completezi un formular pe care-l depui acolo si vei primi raspuns in cateva zile referitor la taxa.In functie de raspunsul primit procedezi ca atare.

| zaratu a răspuns:

Nu stiu

| Yamaha123 a răspuns:

Nu nu trebuie sa platesti asigurarea doar cand expira

| suntserios a răspuns (pentru Yamaha123):

Daca nu stii ce spui nu mai da sfaturi. In primul rand trebuie sa plateasca taxa de timbru daca masina nu a mai fost inmatriculata dupa 2007 sau a fost inmatriculata si taxa a fost recuperatsa.

iar asigurarea trebuie sa o faca pe numele lui oricum, nu asteapa se exprire nimic. Nu dezinforma lumea daca nu stii ce spui

| Yamaha123 a răspuns (pentru suntserios):

Ba! eu ia-m spus de asigurare nu de timbru ba p!

| suntserios a răspuns (pentru Yamaha123):

In primul rand nu a intrebat omul nimic de asigurare
in al doilea rand si despre asigurare ai zis numai prostii

| vladtaurus a răspuns:

Daca fostul proprietar nu a platit-o trebuie sa o platesti si este foarte mare pentru masina. Ai grija ca matiz-ul cu 4 5 persoane mananca cam 10 12

| Fallen0329 a răspuns:

Daca taxa este recuperata atunci trebuie sa o platesti.