| AllexC a întrebat:

Salut. Vreau sa precizez ca nu mă pricep la mecanica, dar am observat o chestie la masina mea. Ori sunt nebun eu, nu stiu. Cateodata am senzația ca mașina este mai lenta. Si am observat o chestie. Treapta 6 100km/h cateodata are 2.500 turații. Alta data are 3000 turații. Aceiaș viteza, aceiaș treapta. De ce? Dau funda daca imi explica cineva.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Patineaza ambreiajul? Ceva de genul... cred. Si eu sunt oarecum varza. Dar pare a fi o problema cu cutia de viteze/transmisia pe undeva.

| AllexC explică (pentru GabiDumitrescu):

Ambreajul este nou. Am mers 3000-4000 km cu el.

| relian a răspuns:

Depinde de drum, uneori mergi la vale, chiar daca e f f lina si tu nu observi alteori o iei la deal laughing la fel, nu te gindi de dealuri de alea mari, e asa panta foarte usoara aproape neobservabila.