| anonim712546 a întrebat:

Salutare. Am o dacia 1310 si vreau sa leg un mp3 player. Toate bune si frumoase, dar ma blochez la o chestie... Din panoul unde masina a mai avut un casetofon imi pleaca firele pentru boxe etc. Am cumparat o mufa iso cu 2 corpuri ca sa pot sa leg la instalatia masinii, dar am o cutie cu 2 sigurante din care pleaca un fir rosu, unul negru si unul roz. Nu stiu cum sa leg firele de la mufa iso la instalatia masinii astfel incat sa nu se mai opreasca playerul in mers daca franez sau schimb vitezele sau pornesc ventilator sau altele. Mentionez ca daca sta cu motorul oprit casetofonul merge, cum ii dau cheie si bag in marsalier sau schimb vitezele sau franez, el se opreste. Cum trebuie sa leg firele. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mufele ISO au asa:
-fir galben de + care se trage direct de la baterie (pentru a fi sigur ca nu se va opri aiurea); pui o siguranta de 10A langa baterie
-fir rosu de + care se trage din contact, pe al 4-lea pin, care la majoritatea Daciilor e liber; punandu-l acolo, va functiona mp3-ul cu cheia in contact, cand invarti pana pe pozitia A (accesorii), sau pornesti motorul
-fir negru care se leaga la caroserie
Daca il legi cum am mai spus, si tot ai probleme, atunci verifica firul de masa dintre alternator si caroserie, curata contactele alternatorului, eventual fa o reconditionare alternatorului (carbuni, punte de diode). Daca ai releu mecanic, cumpara unul electronic, mic. Sunt mult mai bune.

1 răspuns: